Blog > Komentarze do wpisu

Styl vintage - dla odważnych, kochających kolory i niecodzienne formy aranżacji.

Dziś zajmiemy się kolejnym stylem designerskim. Opisywana dziś forma jest bardzo interesującą, dającą ogromne pole manewru i dowolność dekoratorowi. Jedyną granicą jest w zasadzie nasza własna wyobraźnia i to, na co ona nam pozwoli.

Styl vintage, bo o nim mowa to nietypowe, oryginalne i odważne połączenie tego, co pozornie powinno być rozdzielne i nie widywane razem. Typową dla vintage cechą jest łączenie epok, style przenikają się – wcale nie w subtelny sposób – tworząc klimatyczny i niepowtarzalny miks. Styl vintage można określić awangardowym. Definiują go wielobarwne kolory, brak określonego kształtu, w zależności od wybranego okresu (lata 50te, 60te, 70te, ostatnio także 80te – choć tu oferta jest uboga, nie był to bowiem owocny okres produkcji mebli i wyposażenia wnętrz).

W tej stylizacji najczęściej spotykane są meble z okresu lat 60tych i 70tych - charakterystyczne krzesła kubełkowe z plastiku, welurowe fotele i kanapy, szklane stoły w nietypowych kształtach. Ponadto kolorowe obrazy i cały szereg dodatków, tworzących całość wnętrza.

Trudno znaleźć jedno słowo, opisujące vintage, jest po prostu stylem zbyt bogatym, aby można było zamknąć go w jednym słowie. Na pewno definiuje go oryginalność, skojarzenia z artystyczną bohemą, ale także dla wszystkich, urodzonych w tym okresie - sentymentalizm wspomnień. Vintage miesza kicz ze sztuką, dzieje się tak za sprawą pozornego chaosu w takim pomieszczeniu – brak tu stonowania, wyciszenia i jednego, głównego nurtu urządzania. Wielobarwność, rozmaitość kształtów i materiałów, z których wykonane są meble sprawiają, że styl jest jednym z odważniejszych, dynamiczniejszych i z całą pewnością przeznaczonych dla tych, którzy nie boją się eksperymentować.

Jak urządzić mieszkanie w stylu vintage? W pierwszej kolejności należy się zastanowić, co nas opisuje, w czym poczujemy się dobrze. Vintage doskonale wygląda w nowoczesnych wnętrzach, zrobionych ze smakiem i w zgodzie z obecnie panującymi trendami. Nie ma tu zasad, dotyczących kolorów ścian, czy kafelków – meble i dodatki mają tak wiele kolorów, że dodatkowa barwa na ścianie w niczym nie przeszkodzi – granicą jest wyłącznie to, co nam się podoba. Doskonale do tego stylu wygląda np. podłoga w kuchni, ułożona z płytek w caro w dwóch kontrastowych kolorach. Można wykorzystać ciekawe możliwości żywicy epoksydowej, która po pierwsze ma niecodzienne kolory, po wtóre można ‘zaszaleć’ i zatopić w niej drobne ozdoby, albo też kolorowe i stylowe naklejki na ścianę - lecz to jedynie przykłady tego, co można zrobić. Najlepszym doradcą jest tu wyobraźnia. Kiedy wnętrze jest już gotowe do urządzania, trudność zadania rośnie – należy znaleźć interesujące i kluczowe dla wykonania stylizacji meble i dodatki. Sposoby na to są co najmniej dwa – pierwszym jest odwiedzenie wszystkich możliwych pchlich targów, sklepów z antykami i używanymi meblami, serwisów z ogłoszeniami, gdzie znaleźć można oferty osób, chcących się takich mebli pozbyć i wyszukiwanie perełek, z którymi poczujemy się dobrze – to sposób dość mozolny i niełatwy, ale za to nagradzający trudy – najpewniej będziemy jedynymi/jednymi z niewielu posiadaczami wybranego mebla. Ponadto, to oryginalny vintage, powstały faktycznie w wybranych latach, zyskujemy więc nutę prawdziwego sentymentalizmu. Drugą opcją – nieco łatwiejszą w wykonaniu, ale jednocześnie i bardziej kosztowną jest zakup mebli stylizowanych na vintage. Bardzo wielu projektantów i producentów, idąc za potrzebami rynku, zajmuje się stylizacją i produkcją mebli w stylu vintage – stworzone dziś, wyglądające jak wyprodukowane 30-40 lat temu. To opcja dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie chcą mebli używanych oraz dla tych, którym nie starczy czasu i cierpliwości do wyszukiwania ciekawostek.

Vintage to aranżacja nietypowa, ciekawa i nietuzinkowa. Możemy mieć pewność, że decydując się na ten styl, nie spotkamy jego powielenia w wielu mieszkaniach. Nasze wnętrze będzie sentymentalne, niepowtarzalne i unikalnie modne jednocześnie, możemy mieć pewność, że zachwyci i zapadnie w pamięć każdemu z odwiedzających nas gości. Należy jednak pamiętać, że vintage nie jest dla wszystkich – aby dobrze czuć się w takiej aranżacji, należy mieć odwagę, nie bać się mieszanek i nietypowych rozwiązań, to najlepszy styl dla tych, którzy lubią w życiu przełamywać konwencję i iść pod prąd :-).

A teraz czas na podgląd:

Zaczniemy od kilku designerskich mebli:

A na koniec kilka aranżacji z użyciem dodatków w stylu vintage:

piątek, 08 lipca 2011, dorgroup

Polecane wpisy