Blog > Komentarze do wpisu

Styl eklektyczny – dla tych, którzy nie mogą się zdecydować.

Dziś poświęcimy czas na dość nietypowy styl. Aby efekt był taki, jak być powinien, czeka nas spore wyzwanie… Eklektyzm dość często powstaje we wnętrzach przypadkiem – my jednak skupimy się na tym zaplanowanym, czynionym z pełną świadomością koncepcji.

Styl eklektyczny, to – krótko mówiąc – połączenie różnych stylów wnętrzarskich w całość. Trudność polega właśnie na tym, aby owe połączenie, wizualnie stanowiło jedność, nie sprawiając wrażenia nieładu i nieporządku. Wynikiem pracy nad takim stylem nie może być wrażenie, że projektant się pomylił i zapomniał wyrzucić stary mebel.

Jaki jest cel?

Bardzo często chcemy żyć w pomieszczeniach nowoczesnych – cenimy sobie najnowsze rozwiązania, ściany, wygładzone do perfekcji, ozdobione nowoczesnymi dekoracjami i piękne, designerskie płytki. Jednocześnie jednak, jest w nas sentyment, który powoduje westchnięcia na widok klimatycznej komody, czy posiadających duszę, starych sprzętów.

Właśnie dla takich osób powstał ten styl. Styl, który pozwala łączyć ze sobą nowe i stare, klasyczne i nowoczesne, styl, który nie zmusza nas do rygorystycznych wyborów i pozwala na zachowanie wszystkiego, co cenimy.

To, co jest warunkiem sukcesu, to precyzyjne przemyślenie koncepcji – efekt nie może być dziełem przypadku.

Jak się do tego zabrać?

W pierwszej kolejności, zaplanujmy całość – przemyślmy wygląd ścian, podłogi i mebli, które dopełnią całości. W wypadku stylu eklektycznego, nie możemy pozwolić sobie na chaos wyboru i dzielenie go na etapy. Dobór mebli i dodatków zaprojektowany powinien być już na wstępie – w przeciwnym razie, może wyjść to, czego chcemy uniknąć – bałagan i nieład.

Stare może pasować idealnie

Nawet, jeśli decydujemy się na nowoczesne mieszkanie, wypełnione najnowszymi trendami i nowinkami z rynku, doskonale może się wpisać w konwencję stara komoda, babciny zegar, czy wielki, klasyczny fotel, rodem z pałacu.

Doskonała harmonia

Styl eklektyczny jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają rozwiązań liberalnych, pozwalających na wiele odważnych połączeń.
Dobrze, aby znaleźć wspólny mianownik, który pozwoli nam połączyć wybrane style – nie ma znaczenia, czy jest to forma, kolor, czy dekoracyjny motyw przewodni. Ważne tylko, aby na pierwszy rzut oka widać było, że nic, co znalazło się w pomieszczeniu, nie jest dziełem przypadku, a starannie wypracowaną i sumiennie realizowaną wizją…

Tak to może wyglądać:

środa, 21 września 2011, dorgroup

Polecane wpisy

Komentarze
2018/11/18 23:34:35
Bardzo ciekawie ujęte. Tutaj można poczytać jeszcze więcej nt. eklektyzmu we wnętrzu.