Blog > Komentarze do wpisu

Nowocześni – ekologiczny styl w mieszkaniu.

Dziś ekologicznie, a więc modnie, ale tym razem nie o stylu życia i oszczędzaniu energii, czy wody. Tym razem o tym, jak powinno wyglądać mieszkanie, urządzone w stylu EKO.

Skąd wziął się ten styl? Od wielu lat świat dąży do ochrony natury, ludzie starają się żyć w zgodzie z naturą i propagowanie takiego właśnie stylu jest coraz modniejsze. A moda ta dotyczy coraz szerzej życia każdego z nas. Nie chodzi już bowiem tylko o wyłączanie światła, noszenie zakupów w eko-torbach i zakręcanie wody. Wszystkie branże, starając się nadążyć za eko-trendem, dostosowują się do jego prawideł. A nam ta tendencja bardzo się podoba.

Oprócz zgodnego z naturą stylu życia, można również mieszkać w ekostylu. I wcale nie chodzi o to, aby spać na biodegradowalnych torbach i kąpać się w samoodnawialnej wodzie.

Ekostyl? Co to oznacza?

Podstawą stylu ekologicznego jest natura i wszystko, co z nią zgodne i spójne. Korzystamy więc z kolorów ziemi, brązy, wszelkie odcienie koloru piaskowego, beże – ciepłe, naturalne barwy.
Meble powinny być tworzone z materiałów naturalnych – mile widziane naturalne, surowe drewno – tu powinny dominować odcienie jasne i neutralne.
W kwestii wykończenia – doskonale komponuje się drewniana lub kamienna podłoga (a najlepiej połączenie jednej z drugą), te same materiały można wykorzystać również do wykańczania ścian. Na rynku dostępnych jest wiele płytek, stworzonych z naturalnego kamienia – są bardzo trwałe i wyglądają doskonale.
Ponieważ ekostyl powinien przede wszystkim naturalny, im mniej ‘obrobione’ są materiały, z których korzystamy, tym lepiej.
Kompozycje uzupełniać powinny naturalne materiały – plecione dywany, bambusy, z których można stworzyć prawdziwe cuda, wiklina – zarówno do dekoracyjnych elementów, jak i mebli, ceramika – najlepiej w konwencję wpisuje się niemalowana, ręcznie robiona – np. gliniane naczynia.
Dobrym dodatkiem są również tkaniny – narzuty, poduchy i zasłony. Doskonale wygląda len, bawełna i wszystko, co naturalne.
Ostatnimi szlifami mogą być świece, kwiaty doniczkowe, naturalne kompozycje kwiatowe, latem z żywych, zimą z suszonych kwiatów, czy liści.

Dla kogo styl ekologiczny?

Przede wszystkim dla tych, którzy dobrze czują się w otoczeniu wszystkiego, co naturalne. Styl daje poczucie wyciszenia, jest spokojny i stonowany. Na pewno nie nadaje się dla osób, które szukają kontrowersyjnych połączeń i wyszukanych rozwiązań. Eko z założenia ma być prosty, nieskomplikowany i łagodny.

Nadaje się dla tych, którzy lubią żyć modnie, ale nie przepadają za ciągłymi zmianami – to styl, który zawsze robi dobre wrażenie, jest ponadczasowy i na pewno nie usłyszymy od żadnego z naszych gości, że to już passé.

Styl ekologiczny ma jeszcze jeden atut – uspokaja. W takich wnętrzach bardzo łatwo jest odpocząć, ukoić nerwy i wprowadzić relaksujący nastrój. Wg nas, jest również dość uniwersalny – z uwagi na to, że brakuje w nim mocnych akcentów, bardzo łatwo się w nim odnaleźć osobom o zróżnicowanych gustach.

piątek, 21 października 2011, dorgroup

Polecane wpisy