Blog > Komentarze do wpisu

Mieszkanie, Feng Shui i życie pełne harmonii.

Fang shui to temat, o którym mówi się wiele, a który ma tyle samo zwolenników, co i przeciwników. Ci, którzy nie bardzo wierzą w energetyczną i uzdrawiającą moc zasad Feng Shui, nazywają je zabobonem a zwolenników wyśmiewają. Ci drudzy natomiast, bronią poglądów argumentem, że w Feng Shui nie wierzyć nie można – ono istnieje, działa i ma się świetnie, a przekona się o tym każdy, kto wcieli w życie te zasady, brak spisanych ‘dowodów’ tłumaczą tym, że nikt tego nie tłumaczy – tak, jak nie tłumaczy się istnienia wody, czy powietrza.

My nie będziemy Was dziś przekonywać, abyście zmieniali poglądy – nie będziemy tworzyli zastępów przeciwników, ani też zwolenników. Sądzimy jednak, że z każdą koncepcją zapoznać się warto. Jako, że Feng Shui jest bardzo często poruszanym zagadnieniem, można śmiało założyć, że wielu z Was interesuje, w jaki sposób można te zasady wcielić w życie. Zebraliśmy nieco informacji o tym, co uczynić, jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie funkcjonowało wg reguł Feng Shui – przeciwnicy mogą się zaśmiać i machnąć ręką, zwolennicy zastanowić, co można wykorzystać we własnym mieszkaniu :-).

O co w Feng Shui chodzi?

Skracając temat do minimum, chodzi o energię. Praktyka Feng Shui wywodzi się z nauk starożytnych Chin. I oznacza w dosłownym przekładzie wiatr i wodę. Odnosiła się do uzyskania pełnej harmonii i zgodności z naturą (wiatrem, czyli tym, co niewidzialne oraz wodą, czyli tym, co nieuchwytne).Obejmuje wiele rozmaitych zagadnień, ale najczęściej – i o to ujęcie dziś nam właśnie chodzi – odnosi się do planowania przestrzeni (budynków, miast, mieszkań, pomieszczeń, etc) w zgodzie z energetycznymi przesłankami natury – tak, aby wykorzystać jej pozytywną energię i jej wpływ na nasze życie.

Feng Shui obejmuje trzy podstawowe kryteria – yin i yang, czyli klasyfikację na żeńską i męską istotę natury; siatkę Ba-Gua, która pomaga przeprowadzić podział w planowaniu (podział na podstawowe dziedziny życia człowieka); oraz pięć żywiołów – drzewo, ogień, ziemię, metal oraz wodę.

Przyziemna rzeczywistość nie pomaga

Żyjemy w świecie, który zmusza nas do dostosowania się do jego realiów. Raczej nie ma sensu rozpisywanie się o tym, jak zbudować od podstaw dom, aby w 100% spełniał zasady Feng Shui, na to bowiem, szansę ma niewielu. Kupujemy mieszkania, które mają określony rozkład i wcale nie będziemy zachęcali Was do burzenia ścian i zamiany kuchni z salonem a łazienki z sypialnią. To, co chcielibyśmy Wam dziś zaprezentować, nie jest bezkrytycznym odzwierciedleniem całościowej koncepcji, a jedynie wykorzystaniem jej elementów w sposób, na który pozwala nam codzienność.

Jak się do tego zabrać

Początkiem powinna być analiza. Pomoże w niej stworzenie własnej siatki Ba-Gua:Dokonaj analizy, jak zaaranżowane są poszczególne strefy. Na siatkę nałożyć możesz poszczególne pomieszczenia lub całe mieszkanie. Rozrysowując mieszkanie, albo poszczególne pomieszczenia, drzwi wejściowe umieścić należy w którymś z trzech dolnych kwadratów. Na siatce rozmieścić należy pokój, który chcemy poddać analizie, umieszczając na nim meble, okna, również drobiazgi, którymi się otaczamy – oświetlenie, obrazy i dekoracje.

Poniżej podpowiedzi, jakie elementy mogą wpływać pozytywnie na sfery naszego życia:

Kariera, życiowe wybory: W tej strefie panować powinien ład i porządek. Dobroczynny wpływ na te sfery życia ma żywioł wody i energia ruchu, dobrze więc sprawdzą się wodne akcenty. Kształty, które powinny dominować w tej części pomieszczenia to opływowe, kuliste i faliste – unikajmy ostrych krawędzi i figur geometrycznych. Pasującymi tu kolorami, wzmacniającymi harmonię są odcienie niebieskiego, czarnego, białego oraz dodatki ze szkła i srebra. Całość doskonale uzupełni obraz z wizerunkiem dążenia do celu – np. piękny, górski krajobraz.

Miłość, związki: Sfera bliskości, zaangażowania i namiętności. Tu wykorzystać można energię ognia, zadbać o nastrojowe, ciepłe oświetlenie, kojące światło świec. Ta część pomieszczenia powinna być zaaranżowana w barwach czerwieni i jej odcieni. Doskonałym uzupełnieniem są elementy, symbolizujące związek – dwa jednakowe kwiaty, dwie takie same lampki, czy dwa obrazy. Powinno się tu unikać luster.

Rodzina, przełożeni: To strefa, odpowiedzialna zarówno za rodzinę, relację z dziećmi, jak i te zawodowe – z przełożonymi. Tu przyporządkowany jest element drzewa. Kolory, które powinny dominować to odcienie zieleni. Jako, że drzewo wspierane jest przez wodę, sprawdzi się również niebieski. Meble i przedmioty użytkowe powinny mieć kształty nieregularne, z pominięciem kulistych. Tu pasują wszelkie symbole pozytywnych relacji i nastawienia.

Pieniądze, bogactwo: W tej strefie dominować powinno to, co kojarzy się z dobrobytem. Panować tu musi porządek i energia. Meble i przedmioty użytkowe mogą być zarówno prostokątne, z ostrymi krawędziami, jak i faliste – z żywiołem wody. Kolorystyka, której energię powinno się wykorzystać to odcienie niebieskiego oraz zieleń. Całość uzupełnić możemy obrazami z wizerunkiem ryb lub energicznego wodospadu.

Zdrowie, witalność: To jedna z najważniejszych – o ile nie najważniejsza strefa. Dominować w niej powinna pozytywna energia, słońce i witalność. Rządzącym tu elementem jest ziemia, dozwolone jest zatem wszystko, co się z nią wiąże. Nie może być to strefa zastawiona ciężkimi meblami i ‘przeszkadzaczami’. Dobrze na nas wpłynie energia ognia – kolory czerwieni oraz energetycznej pomarańczy. Jeśli mamy możliwość, umieścić tu możemy symbole długowieczności i zdrowia – np. obraz z wizerunkiem starego drzewa o mocnym pniu i rozłożystej koronie.

Przyjaciele, życzliwi ludzie: To strefa ważna dla każdego człowieka. W tym miejscu zadbać należy o ustawienie przedmiotów kwadratowych lub kulistych. Kolory, jakimi możemy się tu otaczać to energetyczne odcienie żółtego, biały oraz szary. Sprawdzi się także metal. To doskonałe miejsce na galerię zdjęć tych, którzy są nam bliscy. Energii dodadzą dzwonki oraz figurki symbolizujących opiekę aniołów.

Kreatywność, dzieci: Energia, którą powinniśmy kumulować w tym miejscu wspomagać powinna stały rozwój, pomysłowość i samozadowolenie z życia. Tu panować powinna radość. Dobrze sprawdzi się tu metal i to, co w jego kolorze. Kolory od beżu, przez odcienie żółtego, aż po złoty. W osiągnięciu harmonii pomogą także drobiazgi ze słota, srebra i szkła – mogą to być np. dzwonki.

Rozwój, wiedza: Ta strefa powinna wspomagać planowanie i koncentrację na celu. Tu musimy mieć możliwość wyciszenia się i skupienia. Dobrze na to wpłynie wszystko w odcieniach zieleni i bieli. Koniecznie należy tu zadbać o jasne, dobre oświetlenie.. To doskonałe miejsce na domową biblioteczkę. Tu wspomagać się możemy figurkami symbolizujących mądrość słoni i wizerunkami tych, którzy stanowią dla nas autorytet w dążeniu do wyznaczonych celów.

Sława, reputacja: Dominującym tu żywiołem jest ogień. Sprawdzi się więc kolor czerwony i jego odcienie. Doskonale uzupełni go zieleń – zarówno w kolorystyce, jak i dodatkach – np. żywe, zdrowe kwiaty. Wykorzystać tu powinniśmy energię światła. Tu jak najbardziej możemy otoczyć się przedmiotami, posiadającymi ostre krawędzie i strzeliste kształty. Całości dopełnią świece. W tym miejscu możemy wyeksponować to, co kojarzy nam się z naszymi osiągnięciami. Możemy ozdobić tę strefę dyplomami, czy medalami.

Wykorzystaj energię, ale nie daj się zwariować

Nie zawsze da się ustawić wszystko, zgodnie z wytycznymi. Nie zawsze także możemy sobie pozwolić na przemeblowanie, czy remont, dzięki któremu zmienimy kolorystykę. Należy pamiętać, że wszelkie zmiany muszą być przede wszystkim wprowadzane powoli, z rozmysłem i – co najważniejsze – w zgodzie z nami i tym, co nam ‘w duszy gra’. Jeśli stworzymy wnętrza, w których będziemy się źle czuli, na nic zda się energia Feng Shui.

Nie musimy także stosować się do zasad w sposób dosłowny. Głównym motywem, który przyświecać powinien zmianom jest poszukiwanie harmonii, jedności i równowagi, wydobycie energii, którą posiadamy i którą przynosi nam życie. Warto się zastanowić, co nas blokuje, co kojarzy nam się z przykrymi doświadczeniami z przeszłości i pozbyć się tego, co przywodzi na myśl negatywne wspomnienia. Otaczajmy się tym, co dodaje nam energii i wiary w lepsze jutro – dzień, rozpoczęty w takim miejscu, musi zakończyć się sukcesem.


środa, 23 listopada 2011, dorgroup

Polecane wpisy