Blog > Komentarze do wpisu

Wnętrza w stylu skandynawskim - odsłona druga.

Ponieważ wnętrza w stylu skandynawskim cieszą się wyjątkową popularnością, postanowiliśmy zgłębić temat. Mimo, że raz już o tym pisaliśmy, zdecydowaliśmy się rozwinąć wątek, wychodząc naprzeciw Waszym potrzebom :-).

Aby sprawnie poruszać się w obrębie stylu, warto zrozumieć jego podstawy, skąd wynikają takie, a nie inne wybory, rozumiejąc bazę, jesteśmy w stanie bezproblemowo aranżować wnętrza samodzielnie, bez pomocy stylistów, a nasze wybory będą jak najbardziej zgodne ze stylem i spełniające jego wymogi.

Geografia i specyfika krajów północy sprawiła, że styl skandynawski skupia się na tym, aby zniwelować minusy naturalnego otoczenia, wprowadzając w życie mieszkańców radość i pogodę ducha. Szaruga, ciemność i kiepska pogoda, zaglądająca przez okna do domów skłoniły pierwszych, którzy sięgnęli po te inspiracje do tego, aby z pomocą mebli, kolorów ścian i podłóg rozjaśnić przygnębiające wnętrza. Każdy promień słońca miał być skrzętnie wykorzystany do ogrzania (również wizualnie) wnętrza.

Właśnie z tego powodu w stylu skandynawskim dominują jasne kolory – głównie biel i beże, odbijające i rozpraszające cenne światło we wnętrzu, ewentualnie błękity, czy inne pastele, których zadaniem jest przełamanie sterylności bieli. Pojedyncze meble – w ramach kontrastu – mogą być ciemne, ale tu pamiętać należy o tym, że bazową barwą powinna pozostać biel i jej odcienie.

Również z tej przyczyny, podłogi i meble są drewniane (to także za sprawą łatwej dostępności tego materiału w regionie), a gatunki drewna to najczęściej sosna, jesion, czy klon. Chodzenie po drewnianej podłodze jest znacznie przyjemniejsze, niż stąpanie po zimnych kafelkach, kamieniu…

Charakterystyczna dla skandynawskich wnętrz wygoda i komfort, wymyślne systemy wzięły się z potrzeby zorganizowania przestrzeni życiowej rodziny w jednoizbowym domu (tak kiedyś wyglądały). Konieczność wpłynęła na próby podziału jednej, dużej przestrzeni na mniejsze „kąciki”, przystosowane do potrzeb poszczególnych osób i czynności. Dlatego też w systemach skandynawskich tak często widujemy składane stoły, biurka, chowane w ścianę i tym podobne – wszystko służyć ma oszczędności miejsca i wygodnemu zorganizowaniu życia, na które przecież w ciągu dnia składa się tak wiele czynności.

W kwestii samych mebli, styl pozwala na sporą dowolność.  Nie muszą mieć określonych kształtów – mile widziane są zarówno modele nowoczesne, kanciaste, minimalistyczne, jak i sielskie, wyjęte rodem z minionych epok – najważniejsze, aby wszystko stanowiło konceptualną całość – jeśli chcemy wstawić babciną komodę, wyszlifujmy ją starannie i pomalujmy białą bejcą – wówczas wpisze się idealnie w klimat skandynawski.
Nie będziemy rozwijali wątku wygody – bo na nim skupiliśmy się poprzednim razem, wspomnimy więc tylko, że zadaniem wyposażenia wnętrz w stylu skandynawskim jest komfort i wygoda mieszkańców – ma się wygodnie sięgać, a dni w takim mieszkaniu mają płynąć wyjątkowo gładko.

Rosnąca popularność tego stylu nie jest przypadkowa. Wnętrza w stylu skandynawskim powodują, że bez względu na gust i upodobania – czujemy się  tam dobrze. Ich pogodna jasność i przytulność sprawiają, że od pierwszego wejrzenia robi się ciepło na sercu. Nie bez znaczenia jest wygoda i łatwość zagospodarowania przestrzeni, co zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach jest na wagę złota. Dowolność przyciąga wolne dusze, którym trudno się odnaleźć w innych stylach – tu mają tak wiele opcji, że jedynym ograniczeniem jest własna wyobraźnia. Ostatnim – nie mniej ważnym - powodem, dla którego wszyscy tak szalejemy za tym stylem, są jego szerokie możliwości (można urządzić tak mieszkanie, korzystając praktycznie z posiadanych dotychczas mebli – wystarczy trochę pracy i nowych dodatków), nie wymaga wydania majątku i wielkich kredytów – jest tani, uniwersalny i łatwy w obsłudze.

My się wcale jego popularności nie dziwimy :-).

środa, 09 listopada 2011, dorgroup

Polecane wpisy

Komentarze
2015/01/25 14:22:57
Zupełnie mnie nie dziwi, że styl skandynawski zdobywa coraz więcej sympatyków. Przestrzenne i minimalistyczne jasne wnętrza są po prostu piękne.
-
serian13
2015/12/16 13:24:35
Uwielbiam styl skandynawski, drewniane podłogi i cegłę na ścianie.
-
casper_friendly_ghost
2018/04/25 14:45:07
Wnętrza i meble w stylu skandynawskim są obecnie bardzo popularne i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić. Wydaje mi się, że duży wpływ na to ma praktyczność i wygoda takich wnętrz.
-
2018/05/22 12:20:46
domy skandynawskie są popularne nie tylko ze względu na ich walory estetyczne, są też przyjazne dla domowników i często energooszczędne to duzy plus !
-
2018/09/19 12:35:32
W stylu skanynawskim urzeka mnie ta lekkość. Bardzo specyficzne, oryginalne, ale wciąż proste i schuldne meble.
-
2019/01/17 15:10:21
Domy skandynawskie to dla mnie absolutny majstersztyk! Nie moge się napatrzec na to jak są niebanalne, przytulne i do tego wykorzystują naturalne materiały sprytnie wplatając w nie aktualne trendy:)