Blog > Komentarze do wpisu

Świąteczne dekoracje stołu.

Ponieważ przygotowania świąteczne ruszyły pełną parą, idziemy za ciosem – pisaliśmy o świątecznym dekorowaniu mieszkania, a w myśl zasady – od ogółu, do szczegółu, dziś przejdziemy do dekoracji stołu. Stół bowiem, jest miejscem szczególnym w czasie Świąt. Zasiadamy rodzinnie, z dala od zgiełku i codziennych problemów, wyciszeni i radośni, ciesząc się z możliwości wspólnego spędzenia czasu z bliskimi, no i – o tym zapomnieć nie można - delektujemy się smakiem wspaniałych potraw, przygotowanych starannie na tych kilka szczególnych dni w roku.

O tym, że oprawa podczas posiłku ma wcale nie mniejsze znaczenie, niż sam smak przygotowanych potraw, pewnie zapewniać Was nie trzeba. To, jak podajemy jedzenie jest równie ważne, jak przepisy i receptury. Warto więc zadbać o to, aby podczas Świąt, stół dodał naszej rodzinnej atmosferze ciepła, radości, spokoju i elegancji.
Dekoracje na stole nie muszą być wcale najdroższymi kryształami, to mogą być drobne akcenty, często przygotowane własnoręcznie – świeczka, kokardka, gałązka choinkowa – wszystko, co kojarzy Wam się z ciepłem, przytulnością i rodzinnością – to bowiem powinny być właśnie świąteczne nastroje.

Wystarczy już pisania, przechodzimy do najważniejszego – zdjęć, które być może zainspirują Was do stworzenia czegoś pięknego na Waszych stołach…

Aranżacje nie są naszego autorstwa, każde zdjęcie zostało podpisane (najedź kursorem myszki) linkiem autora.


Świeże kwiaty dodają uroku, bez względu na okazję. Świąteczny nastrój podkreśla ciepło czerwieni, w tym wypadku beż wycisza kompozycję, nadając jej delikatności.

I tu królują odcienie czerwieni - gorące, nastrojowe i przepełniające ciepłem. Całości dopełniają świece, świeże kwiaty lub kompozycja z pachnącego suszu.

Znowu kolor czerwony/bordowy, złoty akcent w postaci drobiazgu dla każdego z gości na talerzu dodaje uroku. Do dekoracji małych prezentów wykorzystano jarzębinę, serwetki przewiązano złotą tasiemką - takie detale sprawiają, że stół od razu wygląda odświętnie.

Ciepłe światło świec w okresie świątecznym jest w naszych domach na wagę złota. W tym wypadku szklane lampiony, które z powodzeniem możemy zrobić sami - umieszczając świeczkę w ładnym naszyniu/kieliszku, lampiony ozdobiono kwietnymi wiankami - takie również możemy kupić lub zrobić samodzielnie ze świeżych kwiatów (wystarczy wykorzystać do tego kilka świeżych kwiatów, gąbkę florystyczną i cienki drucik).

W brązowym pomieszczeniu udekorowana na złoto choinka, biały, elegancki obrus i - znowu - bordowo - czerwone dekoracje stołu. Rozsypane płatki róż powodują, że goście poczują się podjęci bardzo odświętnie.

Wyjątkowo urokliwe drobiazgi, które każdy może wykonać sam - wystarczy wstążeczka w wybranym kolorze i rolka krepiny (zwykłej, papierowej). Możemy stworzyć z niej opaski na świeczki, dzwonki i inne akcenty świąteczne, pod dzwonkiem na każdej serwetce można ułożyć pachnące laski cynamonu, który kupimy w każdym sklepie spożywczym.

Tu w zupełnie odmiennej kolorystyce - fiolet i łamiące go róże - równie eleganckie. Główną ozdobą stołu są eleganckie, klasyczne świece w szklanych, wysokich świecznikach.

Czerwień - jak widać - nie jest konieczna, aby przy stole zagościła iście świąteczna atmosfera, niewielki stroik, kilka świec i delikatna, jasna zastawa wystarczyły, aby stół wyglądał pięknie.

Doskonałym motywem świątecznym - także na stole - są bombki. Te posiadamy w domu wszyscy, kilka akcentów, ozdobna trawa (do kupienia w każdej kwiaciarni), ułożona fantazyjnie w kieliszkach i świąteczny stół gotowy.


Jak widać, aby nasz świąteczny stół wyglądał wyjątkowo i odświętnie, wystarczy kilka drobiazgów. I zupełnie nie jest ważne, w jakiej kolorystyce będzie nasza dekoracja - powinna być jedynie wewnętrznie spójna. Nie jest konieczne także kupowanie kosztownych ozdób, spokojnie możemy zrobić coś małego - pięknego, we własnym zakresie. To nic trudnego :-).

środa, 14 grudnia 2011, dorgroup

Polecane wpisy