Blog > Komentarze do wpisu

Jak szybko odmienić oblicze wnętrza

Czasami bywa tak, że nasze wnętrza są stylowe, ładne i eleganckie, kupione meble zupełnie nie noszą śladów użycia i niby wszystko jest fajnie, ale… Każdy widok jest nam się w stanie z czasem znudzić, ta sama zasada dotyczy naszych wnętrz. Remonty – wbrew powszechnej opinii – przydają się nie tylko po to, aby naprawić to, co zniszczone, wymienić to, co się zużyło, ale czasem – zwyczajnie – po to, aby odmienić zupełnie image naszego mieszkania.

Wszystko dziać się powinno oczywiście w granicach zdrowego rozsądku – nie wymieniamy zwykle kompletu mebli w salonie w pół roku po ich zakupie, mało kogo z resztą stać na takie kroki. Cóż więc począć, jeśli na nowy komplet mebli nie możemy sobie pozwolić, a jednocześnie chcielibyśmy odmienić nasze wnętrze i nadać mu zupełnie nowy charakter?

Pisaliśmy kilka razy o dodatkach – to uniwersalny i mało inwazyjny sposób na odmianę – można zdziałać z ich pomocą cuda, a nakłady finansowe mogą być całkiem niewielkie. Ale są jeszcze inne opcje.

Choć wydaje się to banalne, wyobraźcie sobie, że Wasze opatrzone już meble mogą nabrać zupełnie nowego wymiaru, jeśli tylko pokusimy się o zmianę koloru ścian. Przejście z delikatnej barwy beżu na ciemny fiolet – lub odwrotnie – z nasyconego bordo w delikatną zieleń – może zdziałać cuda. Bez kupowania nowych mebli, nawet bez ich przestawiania – zaczną wyglądać, jak zupełnie nowe.

Co więcej, możecie także zmieniać wygląd samych mebli. Wprawdzie nie każde się do tego nadają, ale jeśli przy zakupie zdecydowaliście się na meble drewniane, wystarczy niewielki nakład pracy, pomysły i możemy sami stworzyć za przysłowiowe grosze komplet nowiutkiego wyposażenia salonu.

Drewno jest materiałem, doskonale poddającym się obróbce. Jeśli więc chcielibyśmy na przykład zmienić kolor drewna, wystarczy zetrzeć wierzchnią warstwę (lakier i substancje ochronne) i pokryć mebel na nowo farbą lub bejcą z delikatnym nasyceniem wybranej barwy. Na koniec powierzchnia wymaga zakonserwowania i zabezpieczenia – wszystkie preparaty, od narzędzi, potrzebnych do starcia, przez bejce i farby, aż po lakiery ochronne, znajdziecie w pierwszym lepszym markecie budowlanym. Wydacie na nie niewiele – a komplet mebli nabierze zupełnie nowego charakteru.

Jeśli posiadane meble nie są drewniane, mamy niestety mniejsze pole manewru, lecz nie oznacza to, że nic nie możemy zrobić – na ławę, która nam się znudziła lub przedwcześnie straciła blask przez zadrapania, możemy nałożyć kolorowane szkło – jeśli wolicie inaczej, pod przezroczystą taflę szkła nałożyć możecie równo wycięty kawałek (wielkości blatu ławy) kolorowej folii. Tego samego nie da się zrobić z komodą – ale czasem do zmiany wizualnego efektu wystarczy ruszyć tylko część wyposażenia. Dodatkowo możemy zmienić obicie kanapy, foteli – wówczas wszystkie inne elementy również nabiorą nowego charakteru.

Niezależnie od tego, co postanowicie zmienić, pamiętajcie, że zmiany są potrzebne – nawet jeśli użytkujemy meble ostrożnie, starając się o to, aby nie ulegały uszkodzeniom i ich stan nie pozostawia nic do życzenia, nuda, ogarniająca nas w niezmienionym od lat wnętrzu potrafi skutecznie obrzydzić najpiękniejsze elementy wystroju. Zmiany pozytywnie nas nastrajają, dodają energii i sprawiają, że czujemy się jak w nowym miejscu, w którym wszystko, co złe odchodzi w niepamięć…


piątek, 04 maja 2012, dorgroup

Polecane wpisy

Komentarze
kuchnienamiare
2013/01/06 11:40:14
Bardzo cenna uwaga. Trudno jest bowiem wymieniać meble, które zostały wykonane na wymiar. Wtedy rzeczywiście zmiana koloru ścian może wywołać niesamowity efekt.