Blog > Komentarze do wpisu

Pokój dla nastolatka – spełnić potrzeby dziecka i zadbać o funkcjonalności.

Pisaliśmy już o wnętrzach dla małych dzieci, w których priorytetem dla każdego rodzica jest bezpieczeństwo malucha, stawiającego swoje pierwsze kroki i poznającego świat. Z biegiem lat w naturalny sposób potrzeby dziecka się zmieniają – kiedy staje się nastolatkiem, jego pokój niczym nie powinien przypominać dziecięcego wnętrza.

Nastolatki do bardzo specyficzna grupa docelowa :-). Podążają za trendami, modą – chcą być na czasie, nie chcą pozostawać w tyle, za kolegami. Mają – jak każdy człowiek – swoje potrzeby, które pokój musi bezwzględnie spełniać i bardzo określony styl (zróżnicowany dość mocno), któremu rodzice muszą obowiązkowo sprostać.

W kwestiach technicznych – na pewno potrzebne jest łóżko – wygodne, wyposażone w zdrowy – zapewniający dziecku dobry sen – materac. Potrzebne jest biurko – w dzisiejszych czasach musi to być mebel, który pozwoli zarówno w wygodny sposób odrobić lekcję w zeszytach, jak i korzystać z komputera. Szafy i szafki – na ubrania i wszystkie skarby dojrzewającej latorośli. No i na koniec – szereg dodatków, które sprawią, że młody człowiek z dumą będzie prezentował swoje królestwo kolegom i koleżankom.

Ogromnie ważnym aspektem są potrzeby zainteresowanego – nie twórzmy pokoju za dziecko, nie starajmy się uszczęśliwić go na siłę – nic dobrego z tego nie wyjdzie. Zamiast tego, porozmawiajmy z dzieckiem o jego oczekiwaniach, potrzebach – zapoznajmy się z jego wizją i spróbujmy znaleźć wspólnie złoty środek. Pamiętajmy o funkcjonalności i potrzebach, jakie pokój musi realizować – jeśli dziecko przyjmuje gości, musi być tam dla nich miejsce, jeśli ma specyficzne – konkretne zainteresowania, powinniśmy zaspokoić jego potrzeby i w tym zakresie…

Bardzo ważne w pokojach młodzieżowych są dodatki – plakaty, fototapety, kwiaty, zdjęcia – dorastający człowiek przywiązuje ogromną wagę do tego typu detali. W przeciwieństwie do dorosłych – dla niego dodatki mają wartość nie tylko ozdobną – stanowią przede wszystkim szereg skojarzeń emocjonalnych i elementów dopełniających jego potrzeby – nie traktujmy więc ich zdawkowo. Wbrew pozorom, dla nastolatka wizualny kształt wnętrza może mieć większe znaczenie, niż dla jego rodziców – nie traktujmy więc urządzania pokoju, jako obowiązku, z którym należy sobie jak najszybciej i najłatwiej poradzić – zadbajmy o realizację potrzeb człowieka, który przywiązuje ogromną uwagę do najdrobniejszych detali.

środa, 23 maja 2012, dorgroup

Polecane wpisy