Blog > Komentarze do wpisu

Funkcjonalność, czy estetyka? Co ważniejsze przy aranżacji?

Dekorowanie wnętrz to zadanie dekoratorów, jednak bardzo często sami decydujemy się zaaranżować przestrzeń, w której żyjemy. Sami chcemy wprowadzić do naszego wnętrza trochę swojego stylu, chcemy przez nie pokazać jacy jesteśmy. Wbrew pozorom dekorowanie domu nie musi być bardzo kosztowne, nie musi znajdować się w nim najdroższy sprzęt, nie musimy także posiadać ogromnej wiedzy z dziedziny dekoratorstwa.       

Czym więc kierujemy się, dobierając wzory, kształty, formy i kolory w naszych mieszkaniach? Tak już jest, że w życiu kierujemy się tym co modne, dbamy o swój wizerunek, o to jakie kupujemy ubrania, do jakiego fryzjera chodzimy. To zrozumiałe, że zależy nam byśmy dobrze się czuli ze sobą. Jednak warto byłoby także poświęcić odrobinę uwagi miejscu w którym mieszkamy. Zadbać, byśmy czuli się w nim komfortowo. Pojawia się zatem pytanie czy zależy nam na tym, by dom był estetycznie urządzony czy może ważniejsza dla nas będzie funkcjonalność? Warto postarać się o to, żeby połączyć piękno z wygodą. Czy to możliwe? Tak, wymaga jednak pewnej wiedzy. Powinnyśmy przede wszystkim urządzić dom tak jak nam się podoba, nie patrzeć przy tym na to co sądzą o tym inni. Czasem w obawie przed tym co ktoś o nas pomyśli popełniamy błąd i dekorujemy wnętrza, w których czujemy się później całkiem obco, a przecież to istotne by przestrzeń, w której na co dzień żyjemy była dla nas przyjazna.    

Bywa tak, że kupujemy rzeczy, które owszem podobają nam się, ale okazują się niestety niepraktyczne i bezużyteczne. Jeśli dobrze czujemy się w pomieszczeniu, które niekoniecznie ułatwia nam życie, a wręcz nawet utrudnia to nie ma problemu. Ważne, byśmy byli zadowoleni. Jeśli jednak na siłę dbamy o estetykę domu czy mieszkania, a później denerwujemy się, że wszystko w nim jest nie tak i wszystko nam przeszkadza, wtedy warto poważnie zastanowić się - czego tak naprawdę oczekujemy.

Problem tkwi w tym, że popadamy ze skrajności w skrajność, albo nasze wnętrza są całkiem puste, albo znajduje się w nich cała masa różnych gadżetów. Zapominamy o umiarze, zdarza się że kolekcje indyjskich przedmiotów zestawiamy obok z porcelaną babci lub innymi przedmiotami. Warto pamiętać, że te wszystkie przedmioty powinny tworzyć jakąś całość. Kiedy ścianę „zapchamy” bibelotami, nie będzie ona już posiadała praktycznego charakteru. Na dodatek sprawi wrażenie bałaganu. Jeśli mieszkanie jest mniejsze, to tym bardziej duża ilość nagromadzonych przedmiotów będzie wyglądała kiczowato. Nie oznacza to oczywiście, by wyrzucać jakieś pamiątki, czy ważne dla nas rzeczy. Wystarczy zachować po prostu umiar.

Nasza przestrzeń powinna być urządzona praktycznie i z gustem. Wiadomo, że na wszystkim zbiera się kurz, a sprzątanie pokoju w którym trzeba z półek przez godzinę zdejmować stos niepotrzebnych rzeczy jest trudne. Łatwiej i szybciej posprzątamy pomieszczenie, w którym nie znajduje się zbyt wiele ozdób. Często nie mamy miejsca, by postawić np. drukarkę, którą używamy, ale na kolejne gadżety znajdujemy wolną półkę. Pamiętajmy, że nie ilość przedmiotów będzie świadczyła o tym, że dom będzie ładny, a raczej ich jakość i sposób w jaki je wyeksponujemy. Podobnie jest w łazienkach. Jeśli mieszkamy np. w bloku czy kamienicy - łazienka jest mała. Zamiast postawić na jej praktyczny charakter, znaleźć miejsce na kosmetyki czy ręczniki stawiamy w niej wielkie wazony kwiatowymi kompozycjami. Przecież lepiej byłoby do pokoju wstawić większe meble czy jakąś komodę, szczególnie jeśli mamy dzieci i potrzeba więcej miejsca niż zastawiać podłogę kwietnikami. Owszem kwiat są piękne, ale czasem trzeba wybrać czy chcemy, by łatwiej się nam żyło czy by było ładnie, ale niepraktycznie. Jeśli nasz dom jest duży wtedy oczywiście prościej jest połączyć to co estetyczne z tym co jest funkcjonalne. Urządzanie wnętrza mimo wszystko chyba trudniejsze jest wtedy, kiedy mając małe mieszkanie musimy pomieścić w nim swoje rzeczy, ale jednocześnie chcemy by było przytulnie.

To jak udekorujemy dom, to indywidualna decyzja. Wszak o gustach się nie dyskutuje. Najważniejsze, by dobrze nam się w nim mieszkało. Każdy z nas posiada w mniejszym czy większym stopniu poczucie estetyki. Kierujmy się po prostu swoim własnym instynktem podczas urządzania wnętrza. Czasem warto też skorzystać z porady profesjonalistów. Może to właśnie oni pomogą nam stworzyć wygodną, a zarazem piękną przestrzeń.

czwartek, 21 czerwca 2012, dorgroup

Polecane wpisy