Blog > Komentarze do wpisu

Ciekawe sposoby zabudowy wanny

Lato w końcu w pełni, więc częściej, niż zwykle korzystamy z wanien i chłodzących właściwości wody. Wracamy więc dziś do łazienki i szukamy interesujących sposobów na zabudowę wanny.

Obecnie wanna to coś zupełnie innego, niż kiedyś - stanowi ona mebel, który mógłby wręcz stanąć na środku pokoju. Jej funkcja przestała się już także sprowadzać wyłącznie do praktycznej czynności kąpieli – łazienki stały się pokojami kąpielowymi, a do ich aranżacji przykładamy coraz więcej uwagi.

Obudowy wanny znajdują miejsce nie tylko na kosmetyki czy ręczniki, ale także na ulubione książki, świece zapachowe czyli wszystko to, co sprawi, że kąpiel będzie relaksująca i przyjemna. Współczesny design oraz pomysłowość ludzi zamieniły z pozoru tak zwykłą i powszechną rzecz jak wanna na dzieło sztuki. Liczy się nie tylko jej użyteczność, ale także estetyka. Nie ukrywa się jej, przeciwnie- eksponuje się jako najważniejszy element łazienki.

Podczas montażu wanny pierwszym krokiem jest jej wypoziomowanie i podłączenie instalacji wodno- kanalizacyjnej. Sprawdza się także szczelność. Umocowanie wanny na nóżkach nie jest kłopotem, jednak jeśli chcemy, by była ona obudowana płytkami lepiej zlecić to specjalistom. Niezależnie od obudowany, od tego jaka będzie należy uwzględnić dwie rzeczy. Są nimi: wnęka na stopy, by można bez problemu pochylić się nad wanną oraz tzw. rewizja-w razie awarii umożliwi ona dostęp do instalacji wodno- kanalizacyjnej. Oczywiście wygodniej jest kupić wannę z gotową już obudową. Producenci proponują zabudowy meblowe z szafkami, półkami, a także przykrycia, które sprawiają, że wanna zamienia się w wygodną kanapę.

Gotowe obudowy posiadają w swej bogatej ofercie wszyscy producenci, nie ważny jest kształt czy wielkość. Wyjątek stanowią modele wanien na nóżkach, które nie wymagają zabudowy. Bardzo popularne obudowy to panele - łatwo się je czyści. Mogą być akrylowe, plastikowe lub wykonane z płyt odpornych na wilgoć, przeważnie w białym kolorze lub w różnych odcieniach drewna. Ich plusem jest łatwość montażu. Mocuje się je za pomocą stelaża, który jest niewidoczny po zabudowaniu. Jeśli wanna jest stosowana do kąpieli małych dzieci, należy zwrócić uwagę czy frontowy panel miał wgłębienie w dolnej części. Ułatwia ono ustawienie stóp bardzo blisko wanny. Można także zabudować wannę od góry, dzięki tapicerowanym przykryciom, które są odporne na wodę. Posiadamy wtedy możliwość używania wanny jako mebla do siedzenia. Wannę można również obudować według projektu, który sami stworzymy, wtedy decydujemy o tym, czy będą w niej szuflady, półki itd. Przeważnie spotykamy się z tym, że w domu wanna jest akrylowa i posiada obudowę z tego samego materiału. W latach osiemdziesiątych królowały obudowy z cegieł, a przyklejone płytki kamuflowały niezbyt ładne wanny. Brakowało często miejsca na gąbki, kosmetyki, a kiedy zdarzało się komuś czytać książkę czy gazetę w wannie był problem z odłożeniem ich tak, aby nie były mokre.

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na onyks, marmur czy trawertyn - kamienna mozaika nada łazience szyku. Zabytki sprzed wieków z pewnością przekonują nas o tym, że kamienne mozaiki są trwałe i, że mimo upływu czasu wciąż zachwycają nas elegancją. Mozaikę taką kupuje się w plastrach, a kostki przymocowane są do specjalnych siatek, trzeba je tylko przykleić i wykończyć fugą. Wybór rodzaju kamienia jest ogromny, możemy przebierać w kolorach. Różnorodne są również kształty kostek, mogą one być kwadratowe, prostokątne lub nieregularne. Dzięki zmieszaniu rodzajów kamienia, jego kształtów i kolorów możemy uzyskać na mozaice interesujący wzór geometryczny lub  melanżowy. Nie ma wątpliwości, że taka obudowa czy też ściana przyciągną wzrok każdego. Znakomity efekt dają mozaiki kamienno- szklane, połączenie szkła z kamieniem odbija światło, a mozaika rozświetla i optycznie powiększa pomieszczenie. Mozaika z kamienia prezentuje się atrakcyjnie jeśli pokrywa wybrane fragmenty łazienki, te które chcemy wyeksponować. Pozostałe części można wykończyć kamiennymi lub ceramicznymi płytkami oraz drewnem, można je także pomalować farbą.

Łazienka to przecież ważne pomieszczenie w naszym domu, sprawmy zatem, aby pobyt w niej był miły, a taki z pewnością będzie jeśli zadbamy o to by była estetyczna i już od progu cieszyła nasze oczy swoim pięknem. Często decydujemy się na montaż kabiny prysznicowej zamiast wanny w łazience. Uważamy, że zajmuje ona mniej miejsca i pozwoli nam się szybko wykąpać, bez czekania aż nalejemy wodę itd. Warto jednak zastanowić się czy nie lepiej byłoby posiadać wannę, w której możemy zażyć długiej kąpieli, w wodzie z olejkami. Po ciężkim i męczącym dniu miło jest poleżeć w wannie wypełnionej pianą, zapalić zapachowe świece i poczytać ulubioną książkę. Wszak i w wannie można bez problemu brać tzw. szybki prysznic. Jeśli dodatkowo wanna ta będzie oryginalnie obudowana i zachwycała będzie swoim pięknem tym przyjemniejszy będzie czas w niej spędzony.

piątek, 06 lipca 2012, dorgroup

Polecane wpisy

  • Soczyste wnętrza.

    Jest lato, czas kolorowych wariacji i energii, płynącej z zewnątrz. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu i wykorzystać soczyste, energetyczne barwy, mamy

  • Kamień we wnętrzu – wdzięk i elegancja.

    Choć kamień jest jednym z najstarszych budowlanych materiałów nie słabnie zainteresowanie nim projektantów i architektów. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i

  • Zapraszamy na eko - piknik.

    Nastało lato, a wraz z nim piękne, słoneczne dni, które aż szkoda spędzać w domu. Jak wiadomo, nic nie relaksuje bardziej, niż pobyt na łonie natury. Dziś zatem