Blog > Komentarze do wpisu

Znudzeni kafelkami, urządzamy łazienkę w drewnie.

Drewno coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w łazience, dzięki nowym technologiom jego produkcji oraz możliwości importu różnych gatunków z odległych części świata. Dotychczas było raczej odrzucane – zniechęcała nas niska praktyczność w połączeniu z wilgocią, taka łazienka była bardzo trudna w utrzymaniu. Drewno jednak dodaje wnętrzu elegancji, przełamuje chłód szkła i ceramiki, wprowadza harmonię oraz spokój, jest przyjazne człowiekowi. Ponadto jest plastyczne i obecnie – bardzo łatwe w konserwacji.

Popularne są meble z drewna, wykonuje się je z drewna litego lub tworzywa drewnopodobnego. Meble w łazience to głównie szafki i stelaże podumywalkowe. Z drewna wykonane są również drobne elementy wyposażenia jak np. wieszaki, mydelniczki czy ramy lustra. Znajduje ono również zastosowanie jako wykończenie podłogi. Można wyłożyć nim całą posadzkę albo jej część, tę która mniej narażona jest na wilgoć. Ogromną zaletą drewna jest to, że dobrze komponuje się z prawie każdym innym materiałem posadzkowym - z płytkami ceramicznymi, z kamieniem naturalnym jak np. granit czy marmur. Może podkreślać kompozycję aranżacyjną w centralnej części pomieszczenia, np. ścieżki, która łączy wybrane strefy lub stanowić obramowanie posadzki.

Drewno wykorzystać można także na ściany. Ich fragmenty wykańcza się tradycyjną boazerią. Nie mniej efektowne są płyty z wodoodpornej sklejki. Tworzą one ekrany, które zakrywają systemy instalacji. Kolor drewna warto dopasować do kolorystyki ścian, na tle pastelowych kolorów atrakcyjnie prezentuje się ciemne drewno. Pamiętajmy także, że wystrój z wykorzystaniem drewna nie powoduje, że musimy zrezygnować z palety barw, bowiem kolorowe dodatki wprowadzą optymizm i ciepło do pomieszczenia. Oryginalnie wygląda obudowana drewnem wanna, albo zbudowany przy niej podest. Takie podesty mogą także znajdować się przy umywalce. Z drewna można wykonać umywalki o ciekawych formach. Wykorzystuje się przy ich produkcji szlachetne gatunki drewna egzotycznego lub drewno jaworowe, które jest odporne na wilgoć i zmiany temperatury. Zastosowanie odpowiedniej technologii oraz impregnacji sprawia, że nie są one mniej trwałe od typowych ceramicznych umywalek. Przepięknie wyglądają w połączeniu ze szkłem. 

Warto wiedzieć, iż nie każdy rodzaj drewna można stosować w miejscu takim jak łazienka, czyli narażonym na wilgoć i działanie pary wodnej. Drewno nie może pęcznieć, musi być odporne na zagrzybienie. Powinno być twarde, gdyż takie trudniej ulega uszkodzeniom mechanicznym. Najlepsze są drzewa egzotyczne, które cenione są również z powodu swoich walorów dekoracyjnych- posiadają wiele kolorów. W pobliżu wanny, brodzika czy umywalki poleca się takie drzewo jak  np. cedr. Natomiast bardziej wrażliwe na wilgoć są: kempas lub orzech afrykański. Bliższe nam gatunki, a również godne polecenia są: dąb, buk czy modrzew. Świerk, sosna, grusza- są zdecydowanie mniej odporne. Na podłogę lepiej zastosować panele trzywarstwowe, niż deski lub parkiet tradycyjny. Zainwestowanie w drewniane elementy to jednak mało. O drewno musimy dbać, by wyglądało efektownie, w tym celu co jakiś czas trzeba wykonać kilka czynności. Raz w miesiącu stosować należy pastę olejową. Impregnować wystarczy raz w roku. Plamy oraz zabrudzenia najlepiej usuwać na bieżąco. Można to robić miękką ściereczką, bardziej uporczywy brud wymaga zastosowania odpowiedniego preparatu. Niezmiernie ważne jest to, by nie lekceważyć żadnych uszkodzeń, ponieważ one mogą doprowadzić do całkowitego zniszczenia elementów drewnianych.

Współczesna architektura wnętrz zachwyca oryginalnością i inspiruje coraz więcej osób. Szukamy niebanalnych rozwiązań, czegoś co nas zainteresuje, łączymy różne style, dodatki, wykorzystujemy zasady urządzania małych i większych pomieszczeń. Nic nie stoi na przeszkodzie byśmy z pomocą fachowca zaprojektowali własną łazienkę i powszechnie występujące szkło oraz ceramikę zastąpili drewnem. Sprawi ono, że łazienka, w której spędzamy sporo czasu będzie przytulna i ciepła. Odbierze pomieszczeniu sterylność i surowość, a dzięki swej uniwersalności sprawdzi się w każdym wnętrzu. Zapomnijmy o tym, że łazienka musi być wykończona kafelkami, bogactwo ich kolorów i wzorów jest co prawda ogromne, ale drewno to materiał „z duszą”, to dzięki niemu we własnej łazience poczujemy się jakbyśmy byli w letnim domku. Pamiętajmy- to od nas zależy to czy nasze wnętrza będą niepowtarzalne!

piątek, 13 lipca 2012, dorgroup

Polecane wpisy

  • Soczyste wnętrza.

    Jest lato, czas kolorowych wariacji i energii, płynącej z zewnątrz. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu i wykorzystać soczyste, energetyczne barwy, mamy

  • Kamień we wnętrzu – wdzięk i elegancja.

    Choć kamień jest jednym z najstarszych budowlanych materiałów nie słabnie zainteresowanie nim projektantów i architektów. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i

  • Zapraszamy na eko - piknik.

    Nastało lato, a wraz z nim piękne, słoneczne dni, które aż szkoda spędzać w domu. Jak wiadomo, nic nie relaksuje bardziej, niż pobyt na łonie natury. Dziś zatem