Blog > Komentarze do wpisu

Małe jest piękne – urządzamy niewielką kuchnię.

Wielu z nas marzy o dużej kuchni, w której jest sporo miejsca na wszystkie sprzęty, swobodnie się w niej gotuje, można zaprosić gości na obiad, który spożywa się przy ogromnym stole ustawionym na środku pomieszczenia. Niestety często to marzenie pozostaje niezrealizowane, a my mamy małą kuchnię, którą chcemy urządzić tak, by była funkcjonalna, ale także pięknie się prezentowała. Zaaranżowanie niewielkiego wnętrza jest prawdziwym wyzwaniem, jednak nie jest to niemożliwe.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że jasne barwy optycznie powiększają niewielkie wnętrza, więc kolorystyka ścian powinna być utrzymana np. w beżach, szarości, jasnej pomarańczy, bieli czy wszystkich innych subtelnych, pastelowych odcieniach. Można także zastosować wzór w pionowe pasy na ścianie, dzięki któremu pomieszczenie wyda się wyższe. Oczywiście jasne kolory warto wykorzystać także na podłodze. Bardzo ważne w kuchni są meble - w tej niedużej najlepiej sprawdzą się niskie szafki, najlepiej przeszklone dające wrażenie głębi. Efektownie wyglądają także szafki podświetlane. Zagospodarowanie kuchni poprzez zabudowę mebli do sufitu sprawi, że kuchnia będzie wydawała się znacznie ciaśniejsza, niż jest faktycznie, będziemy czuli się w niej przytoczeni. Jeżeli już decydujemy się na górną zabudowę, to koniecznie zadbajmy o to, by fronty szafek były wykonane ze zmatowionego szkła lub tworzywa, które jest półprzezroczyste. Meble, które wykonane są z przezroczystych elementów i umieszczone są na poziomie wzroku, dają poczucie przestronności. 

Bardzo praktyczne okazują się stoliki i szafki na kółkach. Takie mobilne wyposażenie pozwala lepiej wykorzystać przestrzeń w kuchni. Dzięki niemu wszystko to, co jest nam niezbędne do pracy znajduje się „pod ręką”. Szafki na kółkach podobne są do wózków stewardes, mają specjalne blaty do przyrządzania posiłków, są wygodne i co ważne są dodatkową płaszczyzną na której się pracuje. Można je chować pod blatem i w razie potrzeby w każdej chwili wysunąć. Między blatem roboczym, a górnymi szafkami warto zamontować półki z szufladkami, w których znajdować się będą drobne przybory kuchenne, które są często używane, ale dzięki takiemu rozwiązaniu nie znajdują się na blacie i nie zmniejszają jego powierzchni użytkowej.

Dobrym pomysłem jest zwiększenie głębokości blatu - zyskamy pod nim więcej przestrzeni na szafki z żywnością czy garnkami, a dodatkowe centymetry to z kolei miejsce na zawory i instalację. Natomiast wysuwane półki i szuflady zapewnią maksymalne wykorzystanie wolnej przestrzeni. Prowadnice umożliwiają lekkie i szybkie wysuwanie szuflad, które są bardzo mocne ponieważ wytrzymują nawet 80 kilogramowe obciążenie. Poza tym znajdujące się w nich przegrody i kratownice ułatwiają utrzymać porządek, gdyż każdy przedmiot jest unieruchomiony i nie przesuwa się w środku szuflady. Są także takie szuflady, które mają zamontowane nieduże blaty i deski do krojenia. Możemy zrezygnować z tradycyjnego chlebaka, na który często brakuje miejsca, a do przechowywania pieczywa posłużą odpowiednie pojemniki przechowywane w szufladach. Sporo czynności wykonać można na ruchowym sprzęcie, który zostaje wysunięty wraz z szufladą. Trzeba przyznać, że wyjeżdżające z  szuflady tostery, gofrownice, krajalnice czy wagi to idealne rozwiązanie jeśli posiadamy niewielką kuchnię. Praktyczne są także kosze cargo. Stanowią one system kilku połączony ze sobą koszy, które zamontowane są na stelażach we wnętrzu szafki, albo wewnętrznej stronie drzwiczek. Wysuwają się wraz z całą zawartością, porządkują zawartość szafki i oczywiście zdecydowanie łatwiej nam sięgać po posortowane rzeczy.

Mała kuchnia nie oznacza, że praca w niej, czy przebywanie to tylko przykra konieczność. Sztuką jest jednak tak ją urządzić, by wykorzystać całą przestrzeń. Nie mogą w niej pojawiać się niedostępne kąty, które powodują, że marnujemy wolne miejsce. Planując urządzanie niewielkiego wnętrza wystarczy pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym unikniemy błędów i stworzymy naprawdę piękną, urządzoną z gustem przestrzeń. Wnętrze musi być tak zagospodarowane, by przygotowywanie posiłku i sprzątanie po nim nie powodowało u nas niepotrzebnych nerwów związanych z szukaniem łyżki, odpowiedniego garnka czy cedzaka. Jeśli wszystkie sprzęty i akcesoria kuchenne będą miały swoje określone miejsce, praca będzie dużo przyjemniejsza.

czwartek, 20 września 2012, dorgroup

Polecane wpisy