Blog > Komentarze do wpisu

Eko-mody ciąg dalszy – ekologiczne tapety.

W ostatnim czasie dbanie o środowisko, zdrowy tryb życia, ekologiczne ubrania, czy żywność stały się bardzo modne. Można powiedzieć, że w zasadzie wszystko, co jest „eko” cieszy się sporą popularnością. Czy faktycznie zmieniła się mentalność ludzi, czy to tylko przelotne zauroczenie tym, co naturalne - nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że dbałość o świat, który nas otacza nie ogranicza się tylko do tego, że sortujemy śmieci, czy staramy się nie niszczyć zieleni, ale też chcemy, by nasza przestrzeń, nasz dom był ekologicznym azylem, miejscem, w którym wszystkie rzeczy są zdrowe i naturalne. Chodzi nie tylko o jedzenie, czy ubrania, ale także o wystrój wnętrz. Dziś na tapecie ekologiczne tapety :-).

Mają wciąż swoich zwolenników. Mimo, że często nasze ściany zdobią różne kolory farb, to właśnie one zdają się być ponadczasową dekoracją. Wybór wzorów jest ogromny, możemy je dostać w każdym odcieniu, od bieli, przez jaśniejsze, pastelowe barwy, soczyste i jaskrawe kolory, aż po głęboką czerń – gładkie, w rozmaite wzory – do wyboru, do koloru. Możemy ozdobić nimi każdą ścianę w pomieszczeniu lub zdecydować się na położenie jej np. na jednej ze ścian. Wszystko zależy od naszej inwencji. Jednak oprócz wyboru koloru, czy motywu możemy wybrać także materiał, z jakiego wykonana jest tapeta i zdaje się, że coraz częściej właśnie na ten aspekt zwracamy uwagę. Jeśli chcemy być „eko” powinniśmy zdecydować się na tapetę ekologiczną, którą tworzą materiały z recyclingu. Dekoracje takiego rodzaju posiadają włókna tekstylne i papierowe, mączkę drzewną, celulozę i substancje pomocnicze.

Tapety te wykonane są z naturalnych produktów. Posiadają sporo zalet, przede wszystkim regulują wilgotność we wnętrzu, oddychają, są bardzo odporne na pleśń i grzyby, jak również pozbawione uczulających alergenów. Tapety są więc przyjazne zarówno środowisku, jak i naszemu zdrowiu. Nie posiadają związków PVC, niebezpiecznych zmiękczaczy, czy szklanego włókna. Tapety ekologiczne są produkowane ze szlachetnego papieru, oczywiście zgodnie z wszelkimi wymogami ekologii, co sprawia, że nadają się do kompostowania. Zastosowany w nich bezwonny tusz, nie posiada rozpuszczalników.

Oprócz wymienionych walorów, tapety „eko” posiadają jeszcze jeden – bardzo istotny - ich montaż jest bardzo prosty. Nie wymaga użycia kleju, wystarczy jedynie namoczyć tapetę w wodzie na kilka sekund i przykleić na ścianę. Co ciekawe – taką tapetę w ciągu sześciu miesięcy można zdjąć i przenieść w inne miejsce. Natomiast zwykłe tapety, posiadające w składzie PVC, zmuszają przy nakładaniu do użycia kleju, co przy braku umiejętności skutkuje tym, że na ścianie powstają nieestetycznie wyglądające nierówności. Nie wspominając już o nerwach, jakich czasem trzeba, aby dobrze i bez zabrudzeń przykleić tapetę. Nierówno nałożony klej może sprawić, że tapeta zacznie się odklejać, a podczas jej zrywania w czasie remontu wraz z nią odpadać będzie także gips.

Dodać należy, że podobnie jak wybór zwykłych tapet – i tu gama jest ogromna. Pejzaże, motywy roślinne, ludowe, zwierzęce, wzory geometryczne – to wszystko znajdziemy na powierzchniach tapet ekologicznych. Są także specjalne, przeznaczone dla najmłodszych, posiadające cukierkowo – pastelowe barwy lub rysunki postaci z ulubionych bajek dzieci. Każdy znajdzie odpowiedni dla swojego wnętrza wzór i kolor.

piątek, 15 marca 2013, dorgroup

Polecane wpisy