Blog > Komentarze do wpisu

Własny warzywniak na balkonie – sposobem na smaczne i zdrowe warzywa

Wiele osób chciałoby uprawiać warzywa w sposób tradycyjny, czyli we własnym przydomowym ogrodzie, czy na działce, jednak nie każdy ma taką możliwość. Podpowiadaliśmy już, jak można wyhodować na balkonie piękne i pachnące kwiaty, dziś powiemy jak stworzyć własny, mały warzywniak na balkonie.

Korzyści jakie płyną z posiadania domowego warzywniaka jest wiele. Przede wszystkim możemy do minimum ograniczyć zabiegi środkami ochrony roślin, co spowoduje, że w warzywach nie znajdziemy pozostałości pestycydów. Nawozić je będziemy, kiedy zajdzie taka konieczność, dzięki czemu zminimalizujemy zawartość azotanów w naszych roślinach. Poza tym warzywa zbieramy, gdy są dojrzałe, czyli w momencie, w którym mają najwięcej wartościowych składników. No i najważniejsze - warzywa są „pod ręką”, co sprawia, że jemy ich więcej, a to jak wiemy korzystnie wpływa na nasze zdrowie.

No dobrze, wiemy już jakie są plusy posiadania własnych warzyw, teraz kilka cennych wskazówek i porad dotyczących założenia warzywniaka. Na początek musimy dobrać odpowiednie gatunki warzyw do wielkości balkonu. To właśnie niewielka przestrzeń jest głównym ograniczeniem. Zastanówmy się ile możemy przeznaczyć miejsca i nie zapominajmy, że całkowicie zastawiony roślinami balkon nie wygląda zbyt atrakcyjnie, a poza tym jest to bardzo niepraktyczne rozwiązanie, ponieważ trudno będzie nam dostać się do roślin i je pielęgnować. Musimy zrezygnować z tych gatunków, które potrzebują sporo miejsca do wzrostu, np.: roślin dużych dyniowatych, dużych liściowych, czy kapustnych, a także z roślin, które tworzą głęboki korzeniowy system, tutaj mamy na myśli rośliny korzeniowe i duże rzepowate.

Często uprawianym warzywem na balkonie jest pomidor, szczególnie karłowe odmiany koktajlowych pomidorów. Poza tym polecamy uprawiać cebulę, sałatę, paprykę, rzodkiewkę, pietruszkę, szczypiorek, fasolę pnącą, czy seler naciowy. Są to warzywa o krótkim okresie wegetacji i co ważne, są niewielkie - więc idealnie sprawdzą się na balkonowej przestrzeni.

Zakładając warzywniak na balkonie, a co za tym idzie stawiając na uprawę pojemnikową wystarczy, że kupimy w ogrodniczym sklepie podłoże do uprawy warzyw. Nie przekopujemy pola, nie odchwaszczamy go, jak to ma miejsce w gruntowych uprawach. Uprawa warzyw na balkonie jest znacznie mniej czasochłonna, niż w ogródku.

Podstawą jest oczywiście rozsada. Można ją kupić w sklepie lub samodzielnie przygotować, co nie jest wcale takie trudne. Jej przygotowanie to po prostu uprawa roślin w warunkach kontrolowanych przed wysadzeniem w stałe miejsce. W tym czasie konieczne jest zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności, światła i temperatury. Pamiętajmy, że gleba w pojemniku znacznie szybciej się nagrzewa, więc latem istotne jest systematyczne podlewanie. Najlepiej robić to rano lub wieczorem, co 2 – 3 dni, a kiedy panuje duży upał nawet codziennie. W dni chłodniejsze warzywa podlewajmy rzadziej, jednak dość obficie. Niezbędne jest oczywiście nawożenie warzyw. W sklepie ogrodniczym kupimy nawóz, który nadaje się do balkonowych upraw. Poprawi on strukturę gleby i wzmocni system obronny roślin.

Do stworzenia warzywniaka na balkonie potrzebne są donice i skrzynki. Ważne jest, by pamiętać o tym, że donice powinny być odporne na wpływ warunków atmosferycznych, czyli na promienie słoneczne, na deszcz, mróz. Pojemniki muszę być wysokie i dość ciężkie, tak by nie przewrócił ich wiatr. Jeśli ich głębokość będzie mniejsza niż 40 cm ziemia szybko wyschnie. Donice powinny posiadać otwory na dnie, niezbędne więc będą podstawki pod nie, by nie zalać balkonu, który znajduje się poniżej naszego. Warto zadbać o odpowiedni drenaż na dnie pojemników. Można w tym celu wykorzystać potłuczone doniczki gliniane.

W sporych skrzyniach warto posadzić pomidory, fasole pnącą, czy ogórki, dla takich warzyw trzeba przygotować podpory. W okrągłych, ciężkich donicach można posadzić seler naciowy, cebulę, pietruszkę, czy szczypiorek. Natomiast w plecionych, delikatnych koszykach pięknie będzie prezentowała się sałata.

Warzywniak na balkonie może być doskonałą ozdobą, urządźmy go zgodnie z naszym gustem i wyobraźnią. Tworzenie go to świetna zabawa dla całej rodziny. Wyobraźcie to sobie – wstajemy rano, idziemy na balkon, zrywamy sałatę, rzodkiewkę, pomidora i robimy pyszne kanapki lub sałatkę, pełną własnoręcznie wyhodowanych witamin. Do dzieła!

wtorek, 30 kwietnia 2013, dorgroup

Polecane wpisy

  • Soczyste wnętrza.

    Jest lato, czas kolorowych wariacji i energii, płynącej z zewnątrz. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu i wykorzystać soczyste, energetyczne barwy, mamy

  • Kamień we wnętrzu – wdzięk i elegancja.

    Choć kamień jest jednym z najstarszych budowlanych materiałów nie słabnie zainteresowanie nim projektantów i architektów. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i

  • Zapraszamy na eko - piknik.

    Nastało lato, a wraz z nim piękne, słoneczne dni, które aż szkoda spędzać w domu. Jak wiadomo, nic nie relaksuje bardziej, niż pobyt na łonie natury. Dziś zatem