Blog > Komentarze do wpisu

Oświetlenie do pokoju dziecka.

Kochamy słońce - to naturalne światło, które sprawia, że nasz nastrój staje się lepszy i nabieramy energii do życia. Oczywiście promienie słoneczne nie towarzyszą nam cały czas. Wszyscy na co dzień, nie tylko wieczorem, czy nocą - używamy światła sztucznego. Co ważne, powinnyśmy starannie dostosować je do naszych potrzeb. Światło w odpowiedniej ilości stymuluje pracę naszego mózgu, powoduje wzrost poziomu serotoniny, co sprawia, że stajemy się aktywniejsi. Dobór oświetlenia ważny jest dla każdego z nas, inny rodzaj światła montujemy w kuchni, inny w sypialni, czy łazience, jednak najważniejszy jest optymalny wybór oświetlenia do pokoju naszych pociech.

Nowoczesne oświetlenie dziecięcego pokoju składa się z kilku elementów. Istnieją klasyczne lampy sufitowe, a także dodatkowe źródła światła na biurku, przy łóżku, czy na podłodze. Oświetlenie powinno być dla dziecka funkcjonalne oraz przyjazne. Ważny jest przede wszystkim wiek dziecka. Jeśli mamy niemowlę to oczywiście konieczny jest zakup oświetlenia dyskretnego, które będzie mogło zostać włączone w razie potrzeby i ułatwi zaśnięcie maluchowi. Najlepiej jeśli oparte będzie na energooszczędnych diodach LED.

Dodatkowo pokój niemowlaka powinien być wyposażony w oświetlenie sufitowe, które ułatwi wykonywanie codziennych czynności – takich, jak przewijanie, czy karmienia dziecka. Należy pamiętać, aby tak ustawić źródło światła, by nie raziło wrażliwych oczy malucha. Lepiej zrezygnować z oświetlenia, które emitowało będzie spore ilości ciepła, czyli np. halogeny, czy klasyczne żarówki i kupić świetlówki kompaktowe i diody LED.

Innego oświetlenia wymagają dzieci w wieku przedszkolnym. Wtedy także można wykorzystywać diody LED jako oświetlenie nocne. Nadal warto zamontować źródła światła, które nie emitują dużo ciepła. Jednak oczywiście kilkuletnie dziecko jest zdecydowanie bardziej samodzielne, więc należy pamiętać o tym, by swobodnie mogło dosięgnąć włącznika lampy sufitowej i w tym celu umieścić go nieco niżej. Dzieci w tym wieku są bardzo ruchliwe, trudno im usiedzieć w jednym miejscu dłuższą chwilę, dlatego też nie warto na stałe mocować do blatu lampy biurkowej. Podobnie, jak nasze pociechy zmieniają swoje położenie, powinno z nimi wędrować źródło światła. Nie zapominajmy też o takim ustawieniu lamp, by zminimalizować możliwość jest przewrócenia i  zrobienia krzywdy dziecku.

Kiedy natomiast dziecko rozpoczyna naukę w szkole trzeba zadbać o to, by miało jak najlepsze warunki do odrabiania lekcji. Chodzi o dopasowanie do wzrostu krzesła, czy biurka, ale także o zadbanie o właściwe oświetlenie. Najważniejsza dla dziecka w tym wieku będzie dobrej jakości lampa biurkowa. Powinna być odpowiednio wysoka i posiadać na tyle długie ramię, by oświetlała książkę, czy zeszyt. Jeżeli dziecko jest praworęczne – to światło musi padać z lewej strony, a jeśli jest leworęczne - z prawej. Wiele dzieci wtedy już korzysta z komputera. Należy więc także zatroszczyć się o oświetlenie klawiatury. Idealne do tego okazują się diody LED, które posiadają wąski kąt padania światła, co sprawia, że klawisze są bardzo dobrze widoczne i nie trzeba wytężać wzroku, a ponadto nie pojawiają się refleksy na monitorze – a jest to bardzo istotne, ponieważ działają one niekorzystnie na oczy.

Montując oświetlenie dziecku powinniśmy nie tylko zadbać o to, by było funkcjonalne, ale także by dziecko dobrze się przy nim czuło. Jeśli woli ono światło ciepłe zamontujmy właśnie takie, niezależnie od tego, że np. w pozostałych pomieszczeniach naszego domu jest światło zimne, czy też bardziej neutralne. Ponadto ciepłe światło wpływa pozytywnie na koncentrację, a przecież w czasie nauki jest to bardzo ważne. Jeśli dziecko wyrazi chęć posiadania w jakimś miejscu swojego pokoju dodatkowego oświetlenia spełnijmy jego prośbę.

Sztuczne oświetlenie co prawda nie zastąpi nam promieni słońca, ale jego odpowiedni wybór może pomóc, zapewnić psychiczny komfort i podnieść efektywność pracy i naszej i naszych dzieci.

piątek, 31 maja 2013, dorgroup
Tagi: oświetlenie

Polecane wpisy

Komentarze
2018/05/31 10:31:39
Dla mnie lampa dla dzieci musi absolutnie mieć ciepłe światło, nie białe. Jest wtedy za jasno i mało przytulnie.