Blog > Komentarze do wpisu

Płyta indukcyjna – wady i zalety nowoczesnej kuchni.

Najnowsze urządzenia grzejne coraz częściej zastępują te tradycyjne, znane nam od lat. Płyty indukcyjne – bo o nich dziś mowa to rzeczywiście nowej generacji urządzenia, które cechuje funkcjonalność, komfort obsługi i bezpieczeństwo. Oczywiście jak wszystkie „wynalazki” mają swoje plusy i minusy, które postaramy się przedstawić.

Na początek kilka słów o tym, jak w ogóle działają płyty indukcyjne. Zasada  pracy oparta jest na zjawisku indukcji magnetycznej. Pod ich powierzchnią są umieszczone zwoje indukcyjne, których działanie zaczyna się w momencie, w którym ustawiamy na płycie garnek i uruchamiamy pole grzewcze. Pole magnetyczne, jakie powstaje powoduje, że ogrzewane jest tylko dno naczynia, nie zaś całe pole, co sprawia, że nie tracimy ciepła, a tym samym oszczędzamy. Bez wątpienia to właśnie ta energooszczędność jest zaletą płyty indukcyjnej - choć nie jedyną. Oszczędzamy nie tylko energię, ale także swój własny czas, ponieważ dzięki płycie indukcyjnej znacznie szybciej przygotujemy posiłek. Spowodowane to jest wysoką wydajnością płyt, która wynosi ok. 90%, dla porównania wydajność płyt gazowych to ok. 45%, natomiast płyt ceramicznych 60%.

Bez wątpienia sporym plusem płyt indukcyjnych jest bezpieczeństwo ich użytkowania. Doceniają to szczególnie ci, którzy posiadają małe dzieci. Płytą taką nie można się poparzyć, nie ma także możliwości zatrucia gazem, a dodatkowo opcją, która zapewnia bezpieczeństwo jest blokada ustawień. Dzięki niej mamy pewność, że nie zmienimy przypadkowo ustawionych wcześniej parametrów podczas jej czyszczenia, czy gotowania.

Dla potencjalnego użytkownika płyty indukcyjnej na pewno istotne będzie to, czy łatwo można ją wyczyścić, czy przysparza to kłopotów. Tutaj dobra wiadomość – utrzymanie w czystości urządzenia jest banalnie proste. Wynika to głównie z tego, że wszelkie zabrudzenia, które powstają na płycie nie są podgrzewane, a tym samym nie przywierają do niej i nie przysychają tak, jak dzieje się to w przypadku innych kuchenek. Bez trudu możemy usunąć brud, a poza tym płyty indukcyjne nie wytwarzają spalin, więc na meblach, czy ścianach w kuchni nie będzie pojawiał się tłusty osad. Przyznać trzeba, że to doskonała cecha tych urządzeń. Kolejny, wartym podkreślenia plusem, jest bezpieczeństwo – nie istnieje tu ryzyko ulatniającego się gazu, nieszczelnych przewodów instalacji, etc.

Nie bez znaczenia jest estetyka. Przecież płyta indukcyjna tak jak lodówka, czy inne sprzęty jest elementem wyposażenia kuchni i chcemy, by wkomponowała się w wystrój. Z tym także nie powinniśmy mieć kłopotu, ponieważ płyty dostępne są w kolorach czarnym i białym, niektóre z nich mają także ozdobną listwę. Idealnie współgrają z nowoczesną kuchnią. Ich prosta forma, błysk, gładka, jakby lustrzana powierzchnia kojarzą się z minimalizmem. Przy tym poza swoją funkcją płyty indukcyjne stanowią pewnego rodzaju ozdobę  kuchni. Różnią się też kształtami pól grzewczych. Mogą być owalne, okrągłe, prostokątne, a w niektórych modelach przyjmują nawet kształty konkretnych naczyń, np. woka.

Jeśli chodzi o minusy płyt indukcyjnych to dla wielu ludzi głównym z nich jest cena. Mimo tego, że spada ona systematycznie, wciąż wydaje się wysoka - kształtuje się między 2000 zł, a 4000 zł, przy czym należy pamiętać, że niezbędny jest zakup specjalnych garnków ze stali ferromagnetycznej, czyli takiej która przyciąga magnes. Garnki takie to koszt rzędu ok. 500 – 600 zł, więc też niemały. Jednak wydane pieniądze zwrócą się w postaci zaoszczędzonej energii. Poza tym wadą może być również fakt, iż płyty indukcyjne trzeba utrzymywać w idealnej czystości, ponieważ tylko wtedy będą one wydajnie działać i nie będą pojawiały się komunikaty o błędach, np. o braku garnka. Z drugiej strony pisaliśmy, że samo wyczyszczenie płyty jest bardzo łatwe, nie trzeba jej szorować z całej siły, więc konieczność utrzymania czystości nie jest właściwie wielkim minusem. Tym bardziej, że przecież tradycyjne kuchenki również musimy myć.

Warto jeszcze wiedzieć, że osoby, które mają rozrusznik serca, noszą aparat słuchowy, czy używają pompy insulinowej muszą skonsultować się z producentem danego modelu płyty indukcyjnej i dowiedzieć się, czy bez przeszkód mogą korzystać z urządzenia, ponieważ  pole magnetyczne może powodować  zakłócenia pracy aparatu, czy rozrusznika.

Podsumowując, są zarówno wady jak i zalety, choć tych drugich zdaje się być zdecydowanie więcej. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, oszczędność czasu i energii, a przy tym estetyczny, nowoczesny wygląd wydaje się, że warto zainwestować pieniądze w płytę indukcyjną. Wniosek jest jeden – czasem dobrze jest odciąć się od tego, co tradycyjne na rzecz tego, co daje nam współczesna technologia.

środa, 08 maja 2013, dorgroup

Polecane wpisy

  • Soczyste wnętrza.

    Jest lato, czas kolorowych wariacji i energii, płynącej z zewnątrz. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu i wykorzystać soczyste, energetyczne barwy, mamy

  • Kamień we wnętrzu – wdzięk i elegancja.

    Choć kamień jest jednym z najstarszych budowlanych materiałów nie słabnie zainteresowanie nim projektantów i architektów. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i

  • Zapraszamy na eko - piknik.

    Nastało lato, a wraz z nim piękne, słoneczne dni, które aż szkoda spędzać w domu. Jak wiadomo, nic nie relaksuje bardziej, niż pobyt na łonie natury. Dziś zatem