Blog > Komentarze do wpisu

Domowa spiżarnia – bezcenne.

 

Wiele osób, którym marzy się domowa spiżarnia uważa, że, aby to marzenie się spełniło trzeba mieć duże mieszkanie lub dom. Tymczasem, w każdej kuchni, nawet tej małej można wygospodarować nieco miejsca na małą spiżarnię. Przyznać trzeba, że posiadanie takiego miejsca jest bardzo praktyczne. Spiżarnia przyda się zwłaszcza tym osobom, które robią spore zakupy raz w tygodniu. Można w niej przechowywać zarówno butelki z wodą mineralną, owoce, warzywa, konserwy, mąkę, cukier, domowe przetwory, jak i wiele, wiele innych produktów. Jest też dobrym miejscem do sprzętów gospodarstwa domowego, które niepotrzebnie zajmują kuchenną przestrzeń, a nie są nam potrzebne codziennie.

Jeżeli nie posiadamy zbyt wiele miejsca, idealnym pomysłem okaże się wysuwana szafka, która jest bardzo pojemna i pomieści wiele rzeczy. Szafka jest wyposażona w wiele szuflad i koszy, dzięki czemu można wszystkie produkty trzymać w jednym miejscu i w razie konieczności skorzystania z nich, nie musimy zastanawiać się gdzie są. Regulowane prowadnice pomagają dostosować długość wewnętrznych szuflad do naszych potrzeb.

Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie tzw. wyciągu. Jest to regał z półkami, dość wysoki, który jest poprowadzony po prowadnicy. Co sprawia, że regał swobodnie można przesuwać po całej kuchni i zmieniać jego położenie w razie potrzeby. Dostęp do półek jest bardzo wygodny, a dopuszczalne obciążenie wyciągu to ok. 70 kg.

Bardzo ważne jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni w domowej spiżarni. Na samym dole najlepiej umieścić ciężkie przetwory. Wyżej ustawia się lżejsze słoiki, czy artykuły sypkie. Można także zawiesić haczyki, na których umieszcza się warkocze czosnku, czy zioła. Półki powinny posiadać ok. 30 cm długości, warto też mieć parę większych, by położyć tam np. garnki, których używamy rzadko.

Istotne jest także dbanie o czystość w spiżarni, ponieważ przechowujemy tam produkty spożywcze. Łatwa do wyczyszczenia będzie podłoga, wyłożona płytkami. Trzeba pamiętać o systematycznym wietrzeniu spiżarni i sprawdzaniu, czy w artykułach sypkich nie pojawiły się spożywcze mole. Najodpowiedniejsza temperatura, jaka powinna panować w tym miejscu to ok. 15 stopni Celsjusza. Takie warunki będą zapewnione, jeżeli spiżarnia będzie urządzona w północnej części domu. W przypadku, kiedy nie mamy takiej możliwości wystarczy zadbać o to, by spiżarnia nie była blisko kaloryferów. Nie można zapomnieć o wentylacji, ponieważ jeśli z zapasów będzie skraplała się para wodna może doprowadzić to do zawilgocenia żywności. Dlatego warto zamontować wentylator w pomieszczeniu, a w szafce zrobić parę niewielkich otworów wentylacyjnych, by zapewnić cyrkulację powietrza.

Mając domową spiżarnię nie można zapomnieć o odpowiednich pojemnikach, w których przechowywana będzie żywność. Lepiej unikać tych papierowych, gdyż nie uchronią one produktów spożywczych przed wilgocią, czy insektami. Polecane są natomiast pojemniki szklane. Nie wchodzą one w chemiczne reakcje z jedzeniem, więc są bardzo bezpieczne. Jeżeli zamknięte są hermetycznie, dobrze ochronią produkty - zarówno przed wilgocią jak i wyschnięciem. Z kolei w pojemnikach metalowych nie można przechowywać produktów kwaśnych, ponieważ one reagują z metalem i wytwarzają się szkodliwe substancje. Jeżeli chodzi o popularne pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego, to są one bezpieczne wtedy, kiedy posiadają symbol widelca i kieliszka umiejscowiony na opakowaniu. Powinny także mieć atest Państwowego Zakładu Higieny.

Stworzenie w domu spiżarni to naprawdę dobry pomysł. Wszystkie produkty mają swoje stałe miejsce i nie musimy niczego szukać. Trzeba jednak pamiętać o tym, by panowały w niej dogodne warunki, by żywności w niej przechowywana nie zepsuła się i nie zaszkodziła nam lub komuś z naszych bliskich.

czwartek, 20 czerwca 2013, dorgroup

Polecane wpisy

  • Soczyste wnętrza.

    Jest lato, czas kolorowych wariacji i energii, płynącej z zewnątrz. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu i wykorzystać soczyste, energetyczne barwy, mamy

  • Kamień we wnętrzu – wdzięk i elegancja.

    Choć kamień jest jednym z najstarszych budowlanych materiałów nie słabnie zainteresowanie nim projektantów i architektów. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i

  • Zapraszamy na eko - piknik.

    Nastało lato, a wraz z nim piękne, słoneczne dni, które aż szkoda spędzać w domu. Jak wiadomo, nic nie relaksuje bardziej, niż pobyt na łonie natury. Dziś zatem

Komentarze
miron90
2018/07/09 11:55:32
Ostatnio mocno zainteresowałem się tym tematem. To jest naprawdę fantastyczne - robienie spiżarnii. Można też sie zaopatrywać w dużą liczbę produktów o długiej przydatności, co często wychodzi taniej.