Blog > Komentarze do wpisu

Parapet wewnętrzny, ważny element wystroju wnętrza.

Wydaje się, że parapet to mało istotny detal w naszym domu – w rzeczywistości jest ważniejszy, niż nam się wydaje. Podczas remontu, czy budowy domu bardzo rzadko zdarza się, że myślimy o nim w pierwszej kolejności, raczej planowanie tego, jak powinien wyglądać zostawiamy na ostatnią chwilę. Zapominamy, że parapet powinien być zarówno praktyczny, jak i estetyczny oraz że tak naprawdę, kiedy wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia - w oczy rzuca nam się okno, a przecież połączone jest ono z parapetem, więc i on nie pozostaje dla naszych oczu obojętny.

Jak zatem dobrać do wnętrza parapet? Ogólna zasada oparta jest na tym, by dopasować go nie tylko do okna, ale także do wystroju wnętrza, konieczne jest jeszcze uwzględnienie technicznych wymogów. Oczywiście parapet powinien się ładne prezentować, ale także musi być wytrzymały. Poza tym wewnętrzny parapet spełnia ważne zadania – służy do kierowania strumieniem ciepła, które pochodzi z grzejników, zatrzymuje kurz, chroni ściany przed zalaniem wodą i wszelkimi zabrudzeniami. Może być także dodatkową półką np. na płyty lub ukochane bibeloty.

Parapety wykonane są z przeróżnych materiałów. Drewniane – są bardzo odporne na zmiany temperatur i wilgoć. Przeważnie są lakierowane albo nawoskowane. Są bardzo estetyczne. Wykonane z płyty wiórowej wyglądają jak drewniane, jednak są dużo mniej trwałe. Natomiast parapety kamienne, które zrobione są z płyt granitowych, marmuru, czy wapienia są bardzo wytrzymałe, odporne na działanie wilgoci, na zarysowania, a nawet na wiele środków chemicznych. Ich tańszych zamiennikiem są parapety z kamienia sztucznego, również są odporne i wyglądają bardzo podobnie, jak granit lub marmur. Parapety mogą być także ceramiczne - mimo iż są trwałe wymagają połączenia ich z oknem za pomocą bardziej elastycznych materiałów. Kolejnym tworzywem jest PCV. Jest to tani materiał, wizualnie może mniej estetyczny niż np. kamień, choć bardzo odporny na wilgoć.

Materiałów jest sporo. A ich wybór związany jest z samym oknem. Do drewnianego okna wybierzmy drewnopodobne lub drewniane parapety, pasować będą także parapety z kamienia, jednak wtedy muszą być dopasowane kolorystycznie, by tworzyły wraz z oknem spójna całość. Ważne jest, by nie decydować się na dekoracyjne parapety, kiedy mamy plastikowe, zwykłe okna, jak również nie mocować parapetu z PCV pod oknem, które posiada zdobioną ramę. W obu przypadkach całość nie będzie wyglądała dobrze. Najważniejsze jest, by okno z parapetem tworzyło „zgrany duet”.

Wybierając parapet bierzmy pod uwagę także elementy, które go otaczają. Korzystny efekt przyniesie dopasowanie go do mebli, czy podłogi. Jeżeli w pomieszczeniu znajduje się sporo ozdób, kolorów, czy bibelotów, warto przy pomocy parapetu stonować okno, by było ono tylko tłem dla wnętrza i nie dominowało. Najlepiej jeśli barwa parapetu będzie podobna do tej, która gości na oknie, choć ładnie wygląda zestawienie ciemnych okiennych ram z parapetem, który będzie miał podobny kolor do ścian. Dzięki takiemu zabiegowi pomieszczenie nie stanie się ciemne i ponure – pamiętajmy, że ciemny odcień zwykle przytłacza wnętrze.

Jeżeli nasz parapet nie należy do najnowszych, jest już zniszczony, a w najbliższym czasie nie planujemy remontu, warto zastosować tzw. nakładki renowacyjne. Są one znakomitym pomysłem na odnowienie starych parapetów. Nakładki są tanie, odporne na wilgoć, zmienną temperaturę, promienie słoneczne, są bardzo trwałe. Dostępne są w wielu odcieniach, dzięki czemu dopasują się do każdego okna. Z ich zamontowaniem nie powinniśmy mieć kłopotu. Nie potrzeba do tego fachowca, ani specjalnych narzędzi. Co ważne, takiego odnowionego parapetu nie trzeba lakierować, impregnować, ani szlifować. Jest to naprawdę świetny sposób na nadanie „nowego życia” zniszczonym parapetom, które po takiej metamorfozie będą świetną dekoracją mieszkania.

Warto pamiętać, że wszystkie elementy wyposażenia, niezależnie od tego, czy są to meble, okna, czy parapety mają znaczenie i wpływają na ogólny wygląd całego wnętrza. Każdy, najmniejszy detal odgrywa swoją rolę w aranżacji.

czwartek, 13 czerwca 2013, dorgroup

Polecane wpisy

  • Soczyste wnętrza.

    Jest lato, czas kolorowych wariacji i energii, płynącej z zewnątrz. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu i wykorzystać soczyste, energetyczne barwy, mamy

  • Kamień we wnętrzu – wdzięk i elegancja.

    Choć kamień jest jednym z najstarszych budowlanych materiałów nie słabnie zainteresowanie nim projektantów i architektów. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i

  • Zapraszamy na eko - piknik.

    Nastało lato, a wraz z nim piękne, słoneczne dni, które aż szkoda spędzać w domu. Jak wiadomo, nic nie relaksuje bardziej, niż pobyt na łonie natury. Dziś zatem