Blog > Komentarze do wpisu

Bateria kuchenna – niezbędny element wyposażenia każdej kuchni

Każdy z nas korzysta codziennie po wielokroć z baterii kuchennej. Służy nam do wielu czynności - zmywanie naczyń, napełnianie czajnika wodą, płukanie owoców i warzyw, mycie rąk, czy czyszczenie zlewu. Można więc uznać z całą stanowczością, że jest niezbędna. Dlatego też warto zadbać o to, by była nie tylko estetyczna, ale także bardzo funkcjonalna.

Kupując baterię musimy zastanowić się przede wszystkim nad tym, gdzie będzie zamontowana. Baterie klasyczne montowane wybieramy, gdy chcemy zamienić starą baterię na nową nie zmieniając przy tym sposobu prowadzenia rur z zimną i ciepłą wodą. Jednak zainteresowanie nimi maleje, więc oferta nie jest bogata. Bardzo dobrze sprawdza się w kuchni jednouchwytowa bateria. Dzięki niej przy pomocy jednej dźwigni ustawiamy temperaturę wody oraz siłę jej strumienia. Oszczędzamy wodę i energię potrzebną do jej podgrzania.

Trzeba pamiętać, że jeśli bateria będzie za niska to zmywanie i napełnianie naczyń wodą będzie utrudnione. Natomiast zbyt wysoka powodowała będzie rozpryskiwanie wody. Przeważnie kuchenne modele mają wysokość 12 – 30 cm., chociaż można też spotkać takie, których wysokość to 50 cm. Istotny jest także zasięg wylewki. Im jest większy, tym zdecydowanie łatwiejsze jest napełnianie wodą i mycie wysokich naczyń. Zwykle zasięg wynosi od 12 do 25 cm. Można go dodatkowo zwiększyć jeśli wybierze się model baterii z wyciąganą wylewką. Jest to elastyczny, bardzo długi wąż od 150 do 200 cm., co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Takie rodzaje baterii mają często dwa strumienie wody, deszczowy i klasyczny. Ten pierwszy można wykorzystać do mycia owoców i warzyw, a dzięki temu, że wąż jest wyciągany możemy opłukać zlewozmywak po zmywaniu, a nawet napełnić wodą wiadro, które stoi na podłodze. Dobrym pomysłem są baterie, które wyposażone są w dwie wylewki. Wysoka wykorzystywana jest podczas normalnej pracy przy zlewie, natomiast niska, jest bezdotykowa i dzięki niej można np. opłukać ręce. Dzięki temu oszczędzamy zużycie wody i nie brudzimy kranu.  

Korpusy baterii przeważnie są z mosiądzu i pokryte są błyszczącymi lub matowymi, chromowanymi powłokami. Mogą również być wykończone kompozytem. Wtedy wersji kolorystycznych jest kilka, np. cynamon, beż, grafit, orzech. Produkowane są także modele ze złotymi, czarnymi, albo białymi wykończeniami.

O baterię trzeba dbać, jak zresztą o wszystkie elementy wyposażenia. Przeważnie zabrudzenia wystarczy umyć płynem do naczyń, spłukać wodą i wytrzeć miękką szmatką. Tak, by nie pozostały na powierzchni ślady po detergencie, ponieważ może on spowodować zacieki na baterii lub odbarwić ją.

Te najbardziej nowoczesne modele baterii posiadają ciekawe funkcje. Mogą być zaopatrzone w elementy, które umożliwiają zaoszczędzenie wody. Jednym z takich elementów jest perlator, jest to napowietrzacz montowany na końcu wylewki. Powoduje on, że strumień bieżącej wody miesza się z powietrzem i wydaje się, że strumień jest większy. Dzięki temu możemy nawet zaoszczędzić 50 procent wody. Istnieją też modele proekologiczne. Mają sterowanie elektroniczne. O oszczędzanie wody dbają tutaj sensory. Baterie włączają się i wyłączają same. Natomiast temperatura wody nie będzie nigdy wyższa od tej, która została zaprogramowana.

Kształtów baterii jest wiele, nowoczesne modele mogą nawet być w kształcie czajnika, co z pewnością jest ciekawą ozdobą wnętrza. Są także baterie składane jak scyzoryk. W ich wypadku składana wylewka pozwala na swobodne korzystanie z baterii i może zostać złożona, kiedy nie jest używana.

Kupując baterię koniecznie weźmy pod uwagę i jej „urodę” i względy praktyczne. Idealnie będzie wtedy, kiedy bateria będzie funkcjonalna, a zarazem stanowiła będzie piękny i oryginalny akcent w kuchni.  

czwartek, 04 lipca 2013, dorgroup

Polecane wpisy

  • Soczyste wnętrza.

    Jest lato, czas kolorowych wariacji i energii, płynącej z zewnątrz. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu i wykorzystać soczyste, energetyczne barwy, mamy

  • Kamień we wnętrzu – wdzięk i elegancja.

    Choć kamień jest jednym z najstarszych budowlanych materiałów nie słabnie zainteresowanie nim projektantów i architektów. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i

  • Zapraszamy na eko - piknik.

    Nastało lato, a wraz z nim piękne, słoneczne dni, które aż szkoda spędzać w domu. Jak wiadomo, nic nie relaksuje bardziej, niż pobyt na łonie natury. Dziś zatem

Komentarze
2014/03/28 15:36:44
Mnie bardziej interesują baterie solarne niż kuchenne :P Nawet jeśli mówimy o wyposażeniu kuchni, interesuje mnie kiedy będą częściej montowane w urządzeniach AGD.
-
2015/04/01 22:25:15
Wszystko co zostało napisane w tym artykule, generalnie jest prawdą. Zawsze jedynie pozostaje kwestia tzw. gustu - a to już jest sprawa indywidualna. Mnie osobiście urzekły rustykalne baterie jakie znalazłam na bluewater: www.bluewater.pl/baterie-kuchenne-c3679.html Ale tak jak wspomniałam począwszy od skarpetek a skończywszy na samochodzie - to kwestia gustu. Podstawa to jednak sprawdzenie produktu pod względem funkcjonalności.