Blog > Komentarze do wpisu

Kamień we wnętrzu – wdzięk i elegancja.

Choć kamień jest jednym z najstarszych budowlanych materiałów nie słabnie zainteresowanie nim projektantów i architektów. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i właściwie nie sposób wymienić jego zastosowań. Idealnie komponuje się ze szkłem, stalą, czy drewnem. Różnorodność jego faktur jest tak bogata, że daje nieograniczone możliwości wystroju wnętrz. Kamień można zastosować zarówno w tradycyjnej architekturze, jak i w nowoczesnych budynkach. Poza tym, że jest on estetyczny i elegancki, jest również trwały i naturalny.

Z kamienia możemy wykonać zewnętrzne i wewnętrzne parapety. Nie będzie kłopotów z dopasowaniem ich do okna, koloru ścian, czy nawet całego stylu i wyposażenia domu. Jeśli chodzi o parapety zewnętrze, to powinny one być wykonane z nienasiąkliwego kamienia, który odporny jest na opady atmosferyczne, promieniowanie słoneczne oraz na niskie i wysokie temperatury. Idealnie nadaje się granit. Ponadto takie parapety powinny posiadać od spodu kapinos, czyli nacięcie, które spowoduje, że woda nie będzie spływała po ścianie budynku. Do parapetu wewnętrznego świetnie nada się marmur, czy konglomerat marmurowy.

Pięknie prezentują się kamienne blaty. Nadają one wyjątkowego szyku domowej kuchni. Nie można zapominać o tym, by kamień z którego zostaną wykonane był łatwy w czyszczeniu, a także odporny na środki chemiczne, czy kwasy, które zawarte są w produktach spożywczych. Musi być także żaroodporny. Sprawdzi się z pewnością granit i kwarcowy konglomerat, który nie jest zbyt tani, ale cieszy się powodzeniem ponieważ jego kolorystyka komponuje się z wnętrzami nowoczesnymi.

Kamień jest również wspaniałą propozycją do łazienki. Można z niego wykonać okładzinę ścienną, czy podłogową, oraz dekoracyjne i użytkowe elementy, jak: wanny, brodziki, umywali, czy ramy lustra. Do łazienek nadają się: klasyczny marmur, granit, a także onyks szlachetny i wapień.

Przyznać trzeba, że znakomicie wyglądają kamienne schody. Na zewnątrz poleca się granit o płomieniowanej  powierzchni, ponieważ jest szorstka i ma antypoślizgowe właściwości. Sprawdzi się także konglomerat kwarcowy o patynowanej powierzchni – czyli takiej, która wygładzona jest dzięki szczotkowaniu. Zabieg ten niszczy szorstkość i pozwala uwydatnić wzornictwo oraz walory kolorystyczne. Natomiast schody wewnętrzne można wykonać z prawie każdego kamienia, który ma polerowaną powierzchnię.

Świetną dekoracją pomieszczeń są płytki, którymi można pokryć podłogi, czy ściany. Są bardzo ekskluzywne, stosuje się je zarówno w domach, jak i biurach, czy galeriach handlowych. Płytek kamiennych używa się także do wykończenia elewacji budynków. Na zewnątrz najlepiej zastosować granity, czy trawertyn ze względu na to, że odporne są na wpływ warunków atmosferycznych.

Kamień wykorzystywany jest także jako okładzina kominków. Liczą się w tym wypadku nie tylko walory estetyczne, ale przede wszystkim jego odporność na działanie wysokiej temperatury. Warto wykorzystać granit, onyks, czy łupek marmurowy.

Chociaż kamień wielu osobom kojarzy się z chłodem, czy nawet przeraźliwym zimnem ma w sobie coś wyjątkowego, a jeśli połączy się go z ocieplającym drewnem to już na pewno uczucie zimna zniknie. Kamień jest elegancki i szlachetny, jak mało który materiał potrafi zrobić piorunujące wrażenie. Uosabia on prawdziwe piękno i z pewnością nie poddaje się krótkotrwałym trendom. Warto zastanowić się nad zastosowaniem go w swoim domu. Miejmy nieco odwagi, nie bójmy się, że takie „kamienne wnętrze” będzie budziło strach i mroziło swym widokiem. Wręcz przeciwnie, wzbudzi podziw i każdy kto wejdzie do niego od razu poczuje elegancję.

środa, 17 lipca 2013, dorgroup

Polecane wpisy

  • Odnawiamy drewniane okna.

    Chociaż wydaje się, że okna drewniane wypierane są przez ich plastikowe odpowiedniki wiele osób wciąż decyduje się na nie, równie wiele osób ma w domach i miesz

  • Sposoby na upał w domu.

    Lubimy lato, a ponieważ w tym roku zima gościła u nas dość długo, tym bardziej je doceniamy. Jednak kiedy dni są bardzo upalne narzekamy na złe samopoczucie. Na

  • Bateria kuchenna – niezbędny element wyposażenia każdej kuchni

    Każdy z nas korzysta codziennie po wielokroć z baterii kuchennej. Służy nam do wielu czynności - zmywanie naczyń, napełnianie czajnika wodą, płukanie owoców i w

Komentarze
taniezaluzje.pl
2015/11/02 11:47:51
Kamień powoduje, że wygląd staje się nieco ascetyczny, ale wszystko wciąż jest bardzo eleganckie.
-
kamieniarstwotorun
2016/04/26 11:22:34
Zgadzamy sie z przedmówcą. Dodatkowo marmury występujące we wnętrzach rozświetlają je.
-
2017/08/03 13:59:30
Takie kamienie świetnie wyglądają z minimalistycznymi meblami tapicerowanymi podobnymi do tych.
-
ladyzuzanna
2018/07/11 12:29:28
U-W-I-E-L-B-I-A-M