Blog > Komentarze do wpisu

Odnawiamy drewniane okna.

Chociaż wydaje się, że okna drewniane wypierane są przez ich plastikowe odpowiedniki wiele osób wciąż decyduje się na nie, równie wiele osób ma w domach i mieszkaniach jeszcze stare okna, których nie tak szybko chce się pozbyć. Jednak drewno potrzebuje pielęgnacji. Stare okna trzeba odnawiać co jakiś czas, tak by służyły nam jeszcze długie lata.

Przed renowacją

Przed rozpoczęciem prac renowacyjnych trzeba zdjąć z zawiasów skrzydła okienne i położyć na podporach. Okolice okien koniecznie trzeba przykryć folią malarską, by rzeczy, które się znajdują blisko nich nie zabrudziły się farbą. Bardzo istotne jest to, by nie nakładać nowych powłok malarskich na stare warstwy farby. Dlatego starą farbę trzeba usunąć szlifierką i uważać przy tym, by nie uszkodzić szyby.

Renowacja

Dopiero po usunięciu farby można określić jak wygląda okienna rama. Jeśli są jakieś ubytki należy je uzupełnić szpachlą okienna, którą wygładza się papierem ściernym po zastygnięciu. Natomiast duże ubytki uzupełnić można kawałkiem drewna. Następnie trzeba usunąć stary kit. Jeszcze kilka lat temu był on powszechnie stosowany. Obecnie używa się innych, estetyczniejszych i trwalszych materiałów uszczelniających. W miejscu kitu należy nałożyć akryl, ponieważ można go pomalować farbą. Dopiero na tak przygotowane okna można nałożyć lakier, czy farbę.

Jeśli użyjemy lakieru przezroczystego to co ok. 2 – 5 lat powinniśmy go odnawiać, a jeśli zdecydujemy się na farbę kryjącą wystarczy ona na ok. 5 – 8 lat. Podczas renowacji okien powinniśmy także mieć na uwadze mocowania i zawiasy. To dzięki prawidłowemu osadzeniu ich w ramie możemy liczyć na to, że okna będą szczelne i stabilne. Można wymienić całe zawiasy, albo tylko elementy mocowania, czyli wkręty i śruby. Zawiasy dobrze jest zakonserwować olejem, albo specjalnym preparatem.

Pamiętajmy o pielęgnacji

Poza tym, że okna drewniane możemy odnowić powinniśmy pamiętać o tym, że przynajmniej raz w roku wymagają one zabiegów pielęgnacyjnych. Ramę należy przemywać czystą wodą lub z dodatkiem łagodnego detergentu. Na wyczyszczoną powierzchnię przy pomocy delikatnej gąbki lub miękkiej szmatki należy nałożyć konserwujący środek. Jest to bardzo ważne, czasem bywa, że właściciele drewnianych okien nie przejmują się tym i po paru latach okna nadają się do wymiany

Drewniane okna z pewnością mają swój urok i według wielu osób są bardziej estetyczne niż plastikowe. Nie warto pozbywać się ich tylko dlatego, że są stare, wystarczy je odnowić, co przecież jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, o ile oczywiście nadal są szczelne i spełniają swoje funkcje. Każdy materiał, z którego wykonane są okna ma swoje zalety. Jeśli zaś chodzi o okna drewniane, to ich główną zaletą jest to, że stworzone są z najbardziej naturalnego materiału jaki może być. Drewno jest zawsze „na topie”, jest ponadczasowe i ma mnóstwo swoich wielbicieli. Wielu ludzi przecież nie czuje się dobrze w otoczeniu przedmiotów, które są zrobione ze sztucznych tworzyw. Okna drewniane poza tym, że doskonale izolują ciepło stanowią także element dekoracyjny wnętrza. Są charakterystycznym akcentem i od razu przyciągają wzrok każdego, kto przekracza próg wnętrza.  

czwartek, 11 lipca 2013, dorgroup

Polecane wpisy

Komentarze
mariawolek
2013/12/07 17:04:28
Bardzo przydatne porady! Ja jestem od ponad roku w trakcie wymieniania okien, a że zdecydowałam się na coś wysokiej jakości www.pinus-okna.pl/ , to idzie naprawdę powoli, głównie przez cenę.. Na piętrze mam cały czas stare okna, przydałaby im się mała renowacja..
-
okna-torun
2014/06/26 01:57:21
Co to za okna?
-
okna-torun
2014/07/11 23:53:21
Czyste okna to podstawa.

Toruń
-
2018/12/08 21:58:11
Drewniane okna mają swój urok :) Warto też pamiętać o odpowiedniej oprawie, czyli osłonie okiennej. Jest częścią wystroju wnętrza, a dodatkowo chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczenia i wścibskim wzrokiem sąsiadów :) Ja postawiłam na rolety z firmy perfecta.pl/oslony-wewnetrzne/rolety-okienne/ i mogę szczerze polecić. Świetnie wyglądają i dbają o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu.
-
nvi717
2019/03/05 04:36:40
A co sądzicie o drewnie termowanym?