Blog > Komentarze do wpisu

Sposoby na upał w domu.

Lubimy lato, a ponieważ w tym roku zima gościła u nas dość długo, tym bardziej je doceniamy. Jednak kiedy dni są bardzo upalne narzekamy na złe samopoczucie. Na dworze jest gorąco, a w domu nie lepiej. Można jednak sprawić, że w domu temperatury będą lżejsze do zniesienia. Jest na to kilka sposobów.

Rolety, żaluzje, folie okienne

Wiadomo, że przez okna dostaje się dużo ciepła, szczególnie wtedy, gdy umieszczone są od południowej strony. W walce z upałem pomogą nam żaluzje i rolety oraz folie okienne.

Świetnie sprawdzają się żaluzje zewnętrzne, gdyż zatrzymują najwięcej ciepła. Jednak warto także zdecydować się na rolety wewnętrzne, zwijane. Wykonane są one z tkanin poliestrowych i bawełnianych. Przed gorącem ochronią nas zwłaszcza takie, które są podgumowane. Wybór kolorystyczny rolet jest bogaty, są jednobarwne i wzorzyste, możemy także zamówić takie z nadrukiem zdjęcia są to tzw. fotorolety. Dzięki żaluzjom regulujemy dopływ światła do wnętrza poprzez ustawienie lamelek pod wybranym kątem. Ich całkowite domknięcie spowoduje całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup folii okiennych, które nakleja się na szyby. Są samoprzylepne, jednak montaż trzeba zlecić fachowcowi. Doskonale odbijają one światło i absorbują do 80% ciepła. Można je dostać w wielu wersjach kolorystycznych. Delikatnie zabarwiają szybę, ale dla osób, która znajdują się w wnętrzu nie jest to zauważalne.

Klimatyzatory

Oczywiście znakomitym rozwiązaniem jest zamontowanie klimatyzacji, jednak jest to inwestycja dość droga, a poza tym niektórzy nie robią tego, ponieważ wynajmują mieszkanie, albo też w przyszłości zamierzają je sprzedać. Klimatyzacja bardzo szybko obniży w pomieszczeniu temperaturę. Rzeczywiście efektem jej działania jest przyjemna atmosfera. Warto jednak pamiętać, że klimatyzatory wymagają przeglądów. Ich brak może spowodować, że ulegną zagrzybieniu, a to niestety jest bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia.

Wentylatory

Tańszym sposobem na ochłodzenie mieszkania są wentylatory. W upalny dzień z pewnością przyniosą ogromną ulgę. Powiew chłodnego powietrza będzie zbawienny np. w kuchni kiedy gotujemy, czy w dusznej sypialni, kiedy nie można zasnąć z powodu wysokiej temperatury. Jeśli wnętrze jest małe warto zakupić model biurkowy, ponieważ ma małą średnicę śmigła i niską podstawę,. Dobrze sprawdzą się także wentylatory kolumnowe. Są one wyposażone w skrzydełka - położone jedno na drugim. Skrzydełka te przytwierdzone są do walców, które się obracają. Ważne jest to, że nie zajmują wiele miejsca. Do większych pomieszczeń nadają się natomiast wentylatory stojące. Posiadają stojak, który można regulować i duże śmigło, dlatego całe pomieszczenie zostaje ochłodzone. Przy wyborze wentylatora warto zwrócić uwagę na: jego moc, regulację kierunku nawiewu, a także na ilość poziomów prędkości.

Dostępny jest także na rynku nowoczesny wentylator , który nie posiada łopatek. Zasilany jest silnikiem, dzięki zastosowaniu nowych technologii piętnastokrotnie zwiększona jest cyrkulacja powietrza, nie ma wirujących łopatek więc urządzenie nie potrzebuje obudowy. Jego konstrukcja jest bardzo bezpieczna i łatwo ją wyczyścić.

Poza wyżej wymienionymi sposobami na ochłodzenie mieszkania proponujemy także inne, które sprawią, że poczujemy lekki chłód, choć są to tzw. „babcine sposoby” - co nie oznacza, że są nieskuteczne, a wręcz przeciwnie. Czasami stare metody są najlepsze.

Prześcieradło z lodówki – przed snem schowajmy na ok. godzinę prześcieradło do lodówki. Materiał stanie się chłodny i łatwiej będzie zasnąć.

Spryskaj rośliny – dzięki temu woda, która będzie odparowywać ochłodzi nieco wnętrze.

Odświeżająca kąpiel – rozmaryn i miętę japońską wsypujemy do wody, której temperatura nie powinna być wyższa niż 20 stopni. Dzięki właściwościom tych ziół poczujemy orzeźwienie.

Kiedy na dworze panuje wielki upał warto wypróbować każdego sposobu, aby tylko ochłodzić mieszkanie i samego siebie. Lato w tym roku jeszcze nas może zaskoczyć wysokimi temperaturami.

wtorek, 09 lipca 2013, dorgroup

Polecane wpisy

  • Soczyste wnętrza.

    Jest lato, czas kolorowych wariacji i energii, płynącej z zewnątrz. Jeśli chcesz zmienić coś w swoim mieszkaniu i wykorzystać soczyste, energetyczne barwy, mamy

  • Kamień we wnętrzu – wdzięk i elegancja.

    Choć kamień jest jednym z najstarszych budowlanych materiałów nie słabnie zainteresowanie nim projektantów i architektów. Jest materiałem bardzo uniwersalnym i

  • Zapraszamy na eko - piknik.

    Nastało lato, a wraz z nim piękne, słoneczne dni, które aż szkoda spędzać w domu. Jak wiadomo, nic nie relaksuje bardziej, niż pobyt na łonie natury. Dziś zatem

Komentarze
taniezaluzje.pl
2015/11/02 11:45:19
Bardzo fajne porady - moim zdaniem najlepsze do tego są moskitiery. W Krakowie je mam i jestem zadowolony.