piątek, 29 czerwca 2012

Skosy, które występują w naszych domach często są traktowane, jako przeszkoda i zdecydowanie nie umiemy ich wykorzystać. Przeważnie pod ukośną ścianą decydujemy się postawić łóżko i obiecujemy sobie, że będziemy pamiętali o ostrożnym wstawaniu, co niekiedy kończy się uderzeniem w głowę i naszym zdenerwowaniem. Nie umiemy wykorzystać wolnej przestrzeni pod skosami. A warto pamiętać, że skosy stwarzają wrażenie przytulności, eksponują okna i sprawiają, że wnętrza wyglądają wyjątkowo ciekawie.

Poddasze nie jest jednak tak proste w aranżacji, jak typowe wnętrza. Trzeba bardzo dobrze przemyśleć potrzeby, możliwości i chęci i dopiero posiadając projekt, zabierać się za urządzanie. Oto kilka praktycznych porad, w jaki sposób można stworzyć wspaniałe, funkcjonalne wnętrza, wykorzystujące każdy skrawek cennego miejsca pod skosami.

Podczas urządzania poddasza skorzystanie z mebli typowych staje się w większości wypadków niemożliwe. Lepszym pomysłem okazuje się samodzielne wykonanie regałów i szafek. Miejsca, które są trudno dostępne przeznaczmy na schowki, a przy pionowych ścianach ustawmy schodkowo półki na książki. Poddasze możemy zaadaptować na pracownię. Poprzez zamontowanie pod skosami szuflad na materiały czy różne katalogi wykorzystamy wolną powierzchnię. Przestrzeń pod oknem jest idealna do ustawienia stołu lub biurka, ponieważ dopływa tam dużo światła dziennego. W oknach można zamontować rolety, które będą odbijały intensywne promienie słońca, dzięki temu praca w upalne dni nie będzie problemem. Jeśli posiadamy dwupoziomowe mieszkanie warto na górnym poziomie stworzyć sypialnię. Jej okna będą wychodziły prosto na niebo, będzie to dla nas miejsce ciszy i spokoju. Miejsce pod skosami wykorzystajmy na garderobę, natomiast przy ścianie kolankowej można umieścić toaletkę, taki pomysł na pewno spodoba się każdej kobiecie.

Oczywiście dobrze byłoby gdyby w sąsiedztwie sypialni swoje miejsce znalazła łazienka. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Łazienka nie musi być duża, wystarczy, że będzie wyposażona w natrysk, toaletę i umywalkę. Jeśli jednak mamy sporo miejsca możemy skusić się na ustawienie dużej wanny i stworzyć kącik na saunę. Pod skosami możemy zbudować podświetlone, dekoracyjne półki z płyt gipsowo - kartonowych, kolorystyka powinna współgrać ze ścianą i dodatkami. Miejsca, które są trudno dostępne w łazience możemy ożywić ciekawą kompozycją zieleni lub akwarium, które będzie niezwykłym elementem wystroju.

Do skosów na poddaszu najłatwiej będzie dostosować szafy z przesuwanymi drzwiami. Warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób będziemy mogli wykorzystać wnętrze szafy, czy będziemy musieli poprzestać na samych pólkach, czy też może da się zamontować w niej drążki. Istotnym jest, aby zwrócić uwagę na to, byśmy mieli możliwość sięgania po rzeczy schowane w szafie, powinniśmy móc stanąć przed nią w wyprostowanej pozycji. Z tego względu sufit w miejscu gdzie są drzwi szafy musi mieć wysokość ok. 190 cm. Czym bliżej ścianki kolankowej tym niestety trudniej będzie zachować taki wymóg, dlatego cześć szafy, tą która znajduje się bezpośrednio pod skosem przeznaczmy na sprzęt gospodarczy lub ubrania sezonowe, gdzie latem schowamy czapki, ciepłe kurtki i szaliki, a zimą cienkie ubrania. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowaniem pod skosem drążka na wieszaki. Musi on być ok. 90 cm nad podłogą, by koszule czy marynarki nie gniotły się lub ok. 130 cm od podłogi, wtedy możemy powiesić na nim także płaszcze i dłuższe kurtki.

Zagospodarować możemy również przestrzeń pod schodami. Często jest to miejsce na kosze na bieliznę, mopy, detergenty lub inne rzeczy, które są chwilowo niepotrzebne. Powoduje to z czasem niezły bałagan. Możemy po prostu podobnie jak na poddaszu zabudować wolną powierzchnię szafą z przesuwanymi drzwiami. Pozwoli to na uporządkowanie miejsca. Dodatkowo przedłużenie linii schodów szafą spowoduje, że dostrzeżemy harmonię i ład. Przestrzeń, która wydaje się być kłopotliwa może stać się potrzebnym miejscem, w którym przechowywać będziemy różne rzeczy.

Wydaje nam się, że skosy w domu czy mieszkaniu to raczej problem i wolna przestrzeń jest po prostu zmarnowana. Denerwuje nas to, jak widzimy, że niby jest sporo miejsca, ale tak naprawdę nic nie da się z nim zrobić. To błąd, w niezbyt skomplikowany sposób możemy wykorzystać te powierzchnie, mało tego, możemy je bardzo gustownie zaaranżować. Sypialnia z oknem na niebo, pokój dla dziecka do nauki lub nasza pracownia, w której jest sporo słońca, dodatkowa łazienka, udekorowana pięknymi kwiatami, garderoba, gdzie bez trudu pomieścimy nasze ubrania czy aneks wypoczynkowy, w którym znajdować się będą wygodne kanapy i fotele oraz telewizor- wszystko to możemy mieć we własnym domu jeśli tylko zapragniemy i przemyślimy jak najlepiej wykorzystać wolne miejsca. Za pewne uznamy wtedy, że to nie tylko praktyczne, ale również bardzo estetyczne rozwiązanie.

czwartek, 28 czerwca 2012

Często, jeśli chcemy optymalnie wykorzystać przestrzeń, którą posiadamy ograniczamy się do tego, że ustawiamy sprzęty i meble tak, by optycznie pomieszczenie wydawało się większe. Niekiedy przestawiamy wszystko na różne sposoby i wciąż nie widzimy efektu. Nie bierzemy pod uwagę faktu, iż przestrzeń możemy także kreować nie tylko na podłodze, ale również wzwyż. W takich sytuacjach znakomitym pomysłem będzie stworzenie antresoli.

Czym jest antresola? Jest to górna część kondygnacji albo pomieszczania - ma mniejszą powierzchnię, niż pokój, z którego jest wydzielona. Nie jest zamknięta żadnymi przegrodami ze strony wnętrza- czyli stanowi doskonały pomysł na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dlatego też często na antresoli urządzana jest sypialnia, możemy wtedy mimo małego metrażu domu wyznaczyć część na wypoczynek. Pozwala nam to oddzielić wizualnie przestrzeń, w której poszukujemy prywatności i przy okazji zaoszczędzić wiele miejsca.

Antresola będzie najlepszym rozwiązaniem do wnętrz o wysokości ok. 4 metrów, ponieważ wtedy ta konstrukcja dwupoziomowa będzie się charakteryzowała dużą funkcjonalnością. Wykorzystujemy wtedy optymalnie dolną i górną część pokoju. Wydzielamy w nim prywatną strefę odpoczynku oraz strefę dzienną. Sypialnia na antresoli ma stanowić dla nas w pewnym sensie azyl. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Pamiętajmy, że antresola jest sporym przedsięwzięciem konstrukcyjnym, więc jej wykonanie lepiej zlecić fachowcom. Jest ona częściowo widoczna z dolnego poziomu, zatem powinna pasować do reszty pomieszczenia i kolorystycznie i pod względem dobranych mebli. Istotne są barierki i schody, one także powinny współgrać z wnętrzem. Standardowe schody mogą zastąpić np. meble które ustawimy według odpowiednio dobranej wysokości pod ścianą, może to być także drabinka. Ważna jest również funkcjonalność, dla sypialni odpowiednie będą wysokie i masywne barierki. Zapewni nam to więcej prywatności i poczucie odosobnienia, nawet jeśli w domu będzie więcej osób. Konieczne jest, by pod uwagę wziąć stopień nasłonecznienia. Może się okazać, że będzie zbyt ciemno i jeśli nie planujemy zastosować światła sztucznego będzie problem. Warto jednak pomyśleć o dodatkowych lampach, w postaci montowanych reflektorów lub lamp punktowych. Dodatkowo dzięki zastosowaniu oświetlenia pomieszczenie wyda się nieco większe. Pomyślmy także nad wbudowaniem dodatkowego okna, ponieważ fakt, iż antresola znajduje się na wysokości sprzyja temu, że zbierają się w niej zapachy z całego mieszkania. Możemy także zamiast okna zastosować klimatyzację. Fizyczna natura ciepła polega na tym, że ucieka ono do góry, w związku z czym najcieplej będzie na antresoli, a dolne pomieszczenia mogą stać się chłodniejsze. W tym wypadku najlepsze będzie ogrzewanie podłogowe. Ciepło stopniowo, ale systematycznie unosi się od podłogi w górę, stanowi to sposób na ogrzanie, ale także i na odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jeśli jednak nasze mieszkanie jest niższe - również w takiej sytuacji da się zaprojektować funkcjonalną antresolę. Obniżyć wtedy powinniśmy wysokość dolnej części, górną wykonać również przy założeniu niższego sufitu. Jeśli miejsca nie wystarcza, na antresoli możemy zaprojektować dosłownie samo łóżko.

Decydując się na antresolę w domu zyskamy także interesujące perspektywy widokowe, salon będzie można oglądać z góry. Pojawia się także element w pewnym sensie intrygujący, ponieważ z antresoli nie widać wszystkich pomieszczeń znajdujących się na dole, ale także z dołu nie widać całej górnej kondygnacji, ciekawiej więc wygląda to, co jest przysłonięte balustradą, ciekawi nas to czego nie widać w całości. Robi się lekko tajemniczy klimat. Poza tym, barierki i schody mogą być interesującą częścią wystroju wnętrza. Jeśli jesteśmy miłośnikami zieleni znajdziemy znakomite miejsce dla pnących roślin. Natomiast dzięki pomnożeniu poziomów stwarzamy ciekawy efekt.

Posiadając małe wnętrze stajemy przed ogromnym trudem aranżacji i sprostania funkcjonalnym potrzebom wszystkich domowników. Antresola – wciąż jeszcze mało popularna w Polsce – to pomysł, stosowany z sukcesem od lat na świecie. Nie ma w tym z resztą nic dziwnego – mając do dyspozycji mało miejsca, trzeba z rozmysłem i pomysłowością wykorzystać potencjał, drzemiący we wnętrzu – może się okazać, że finalnie będzie wyglądało ciekawiej, niż duże mieszkanie.

Tagi: antresola
16:10, dorgroup
Link Dodaj komentarz »
piątek, 22 czerwca 2012

Coraz częściej doceniamy rolę jaką odgrywają kolory podczas aranżowania wnętrz. Mamy większą świadomość w tej dziedzinie, inspirujemy się tym co modne, tym co prezentowane jest w prasie czy w telewizji. Często sami, bez pomocy fachowców chcemy dobrać kolory ścian naszego domu i kierujemy się swoją intuicją.
   
Niektórzy z nas wierzą w moc kolorów i w ich działanie. Czerwony kolor jest kolorem radości, który wprowadza nas w dobry nastrój. Niebieski uspokaja, wycisza, zielony wprowadza harmonię, jest symbolem witalności i nadziei. Szary z kolei jest oznaką braku zaangażowania i pewności, jest neutralny, ale stanowi doskonałe połączenie z innymi. Brązowy oznacza rozsądek i zaspokaja potrzebę bezpieczeństwa, a pomieszczenie w takiej właśnie barwie daje uczucie przytulności. Często urządzając dom również tą wiedzą się kierujemy. Warto poznać kilka zasad dzięki którym wnętrze będzie wyglądało bardzo estetycznie.
   
Wybierajmy farby do pomieszczenia, które jest już urządzone. Łatwiej ją dokupić do konkretnych odcieni elementów wyposażenia. Paleta barw jest bogata, więc zawsze znajdziemy pasujący kolor. Trudniej natomiast do pomalowanej ściany wybierać wyposażenie. Warto pamiętać, że  kolory ścian, mebli, wykładziny i innych dodatków powinny być dopasowane do pomieszczenia. Nieodpowiednie połączenie kolorów może sprawić wrażenie chaosu.

Tak naprawdę dobieranie barw, jakimi pomalujemy wnętrze nie jest trudne. Istotne jest, by na początku zdecydować czy stawiamy na jasne czy raczej na ciemniejsze kolory.  Trzeba także wyznaczyć kolor, który będzie dominował i nada charakter wnętrzu, a później wybrać odpowiednie barwy uzupełniające. Najlepiej, by kolory ścian nie zlewały się z meblami. W pokoju, w którym są ciemne meble kolor ściany powinien być jaśniejszy. Wtedy wnętrze nabierze przestronności. Jeśli natomiast wyposażenie jest w jasnym kolorze, wtedy ściany powinny być ciemniejsze. Taki zabieg wyeksponuje meble.

Kolor może optycznie zmniejszać lub zwiększać pomieszczenie. Powiększać będą jaśniejsze odcienie, warto o tym wiedzieć, kiedy nasz dom czy mieszkanie nie są zbyt duże. Dodatkowo mały pokój pomalowany jasną farbą z efektem połysku wyda się również większy. Jeśli chcemy optycznie podwyższyć sufit pomalujmy go na biało, tak by kolor częściowo zachodził na każdą ścianę (ok. 15 cm). Jeśli chcemy go obniżyć pomalujmy go ciemniejszą barwą.

Dokonując wyboru kolorów powinniśmy wziąć pod uwagę oświetlenie. Jest to bardzo istotne. Kolory inaczej wyglądają w świetle naturalnym, a inaczej przy sztucznym świetle. Dlatego w pomieszczeniach z oknami na południe i wschód czyli takimi, w których jest dużo słońca używać należy nasyconych barw, ponieważ wizualnie będą rozjaśnione dzięki sporej ilości światła. Natomiast jeśli okna wychodzą na zachód czy północ i tym samym jest mniej naturalnego światła wybierajmy jasne barwy, ponieważ w ciemnym wnętrzu będą się wydawały jeszcze ciemniejsze.

Pamiętajmy także o tym, że kolor farby zależał będzie od powierzchni na która jest nałożony. Każdy, niezależnie od barwy będzie się wydawał ciemniejszy niż w rzeczywistości jest na powierzchni porowatej. Dlatego pokrywając taką fakturę wybierajmy barwy o ton jaśniejsze.

Oczywiście dobierajmy kolory które nam się podobają, nie malujmy ścian czy sufitów na takie barwy, które według profesjonalistów są modne w danym momencie. Moda się zmienia i jeśli będziemy kierowali się tylko tym co jest „na topie’ może okazać się, że po prostu źle będziemy czuli się we własnym pokoju. Warto jednak stosować wyżej wymienione zasady, by nasza przestrzeń prezentowała się jak najlepiej.

Nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wielką magię kryją w sobie kolory. Jedne nas uspokajają, inne z kolei pobudzają do działania, a dzięki niektórym czujemy się bezpiecznie. Źle dobrane kolory mogą nawet działać na nas drażniąco i męczyć nasz wzrok. Dom jest naszym azylem, miejscem w którym odpoczywamy, pracujemy czy przyjmujemy gości, zadbajmy zatem o to, by pomalowany był w barwy, które sprawiają, że dobrze i komfortowo się w nim czujemy. Korzystajmy z mocy barw!

czwartek, 21 czerwca 2012

Dekorowanie wnętrz to zadanie dekoratorów, jednak bardzo często sami decydujemy się zaaranżować przestrzeń, w której żyjemy. Sami chcemy wprowadzić do naszego wnętrza trochę swojego stylu, chcemy przez nie pokazać jacy jesteśmy. Wbrew pozorom dekorowanie domu nie musi być bardzo kosztowne, nie musi znajdować się w nim najdroższy sprzęt, nie musimy także posiadać ogromnej wiedzy z dziedziny dekoratorstwa.       

Czym więc kierujemy się, dobierając wzory, kształty, formy i kolory w naszych mieszkaniach? Tak już jest, że w życiu kierujemy się tym co modne, dbamy o swój wizerunek, o to jakie kupujemy ubrania, do jakiego fryzjera chodzimy. To zrozumiałe, że zależy nam byśmy dobrze się czuli ze sobą. Jednak warto byłoby także poświęcić odrobinę uwagi miejscu w którym mieszkamy. Zadbać, byśmy czuli się w nim komfortowo. Pojawia się zatem pytanie czy zależy nam na tym, by dom był estetycznie urządzony czy może ważniejsza dla nas będzie funkcjonalność? Warto postarać się o to, żeby połączyć piękno z wygodą. Czy to możliwe? Tak, wymaga jednak pewnej wiedzy. Powinnyśmy przede wszystkim urządzić dom tak jak nam się podoba, nie patrzeć przy tym na to co sądzą o tym inni. Czasem w obawie przed tym co ktoś o nas pomyśli popełniamy błąd i dekorujemy wnętrza, w których czujemy się później całkiem obco, a przecież to istotne by przestrzeń, w której na co dzień żyjemy była dla nas przyjazna.    

Bywa tak, że kupujemy rzeczy, które owszem podobają nam się, ale okazują się niestety niepraktyczne i bezużyteczne. Jeśli dobrze czujemy się w pomieszczeniu, które niekoniecznie ułatwia nam życie, a wręcz nawet utrudnia to nie ma problemu. Ważne, byśmy byli zadowoleni. Jeśli jednak na siłę dbamy o estetykę domu czy mieszkania, a później denerwujemy się, że wszystko w nim jest nie tak i wszystko nam przeszkadza, wtedy warto poważnie zastanowić się - czego tak naprawdę oczekujemy.

Problem tkwi w tym, że popadamy ze skrajności w skrajność, albo nasze wnętrza są całkiem puste, albo znajduje się w nich cała masa różnych gadżetów. Zapominamy o umiarze, zdarza się że kolekcje indyjskich przedmiotów zestawiamy obok z porcelaną babci lub innymi przedmiotami. Warto pamiętać, że te wszystkie przedmioty powinny tworzyć jakąś całość. Kiedy ścianę „zapchamy” bibelotami, nie będzie ona już posiadała praktycznego charakteru. Na dodatek sprawi wrażenie bałaganu. Jeśli mieszkanie jest mniejsze, to tym bardziej duża ilość nagromadzonych przedmiotów będzie wyglądała kiczowato. Nie oznacza to oczywiście, by wyrzucać jakieś pamiątki, czy ważne dla nas rzeczy. Wystarczy zachować po prostu umiar.

Nasza przestrzeń powinna być urządzona praktycznie i z gustem. Wiadomo, że na wszystkim zbiera się kurz, a sprzątanie pokoju w którym trzeba z półek przez godzinę zdejmować stos niepotrzebnych rzeczy jest trudne. Łatwiej i szybciej posprzątamy pomieszczenie, w którym nie znajduje się zbyt wiele ozdób. Często nie mamy miejsca, by postawić np. drukarkę, którą używamy, ale na kolejne gadżety znajdujemy wolną półkę. Pamiętajmy, że nie ilość przedmiotów będzie świadczyła o tym, że dom będzie ładny, a raczej ich jakość i sposób w jaki je wyeksponujemy. Podobnie jest w łazienkach. Jeśli mieszkamy np. w bloku czy kamienicy - łazienka jest mała. Zamiast postawić na jej praktyczny charakter, znaleźć miejsce na kosmetyki czy ręczniki stawiamy w niej wielkie wazony kwiatowymi kompozycjami. Przecież lepiej byłoby do pokoju wstawić większe meble czy jakąś komodę, szczególnie jeśli mamy dzieci i potrzeba więcej miejsca niż zastawiać podłogę kwietnikami. Owszem kwiat są piękne, ale czasem trzeba wybrać czy chcemy, by łatwiej się nam żyło czy by było ładnie, ale niepraktycznie. Jeśli nasz dom jest duży wtedy oczywiście prościej jest połączyć to co estetyczne z tym co jest funkcjonalne. Urządzanie wnętrza mimo wszystko chyba trudniejsze jest wtedy, kiedy mając małe mieszkanie musimy pomieścić w nim swoje rzeczy, ale jednocześnie chcemy by było przytulnie.

To jak udekorujemy dom, to indywidualna decyzja. Wszak o gustach się nie dyskutuje. Najważniejsze, by dobrze nam się w nim mieszkało. Każdy z nas posiada w mniejszym czy większym stopniu poczucie estetyki. Kierujmy się po prostu swoim własnym instynktem podczas urządzania wnętrza. Czasem warto też skorzystać z porady profesjonalistów. Może to właśnie oni pomogą nam stworzyć wygodną, a zarazem piękną przestrzeń.

piątek, 15 czerwca 2012

Chociaż póki co, lato nie specjalnie nas rozpieszcza, na pewno w końcu i do nas dotrą upały (podobno już całkiem niedługo), może więc warto już teraz pomyśleć o sposobach na ochłodę...

Któż z nas w gorący dzień nie marzy o odrobinie chłodu? Kiedyś klimatyzacja kojarzyła się z takimi miejscami, jak wielkie biurowce, czy galerie handlowe, dziś coraz częściej jest elementem wyposażenia domu lub mieszkania.

Dzięki klimatyzacji możemy stworzyć w pomieszczeniach optymalny dla ludzi mikroklimat, a także zapewnić urządzeniom właściwe warunki do pracy. Montaż klimatyzacji nie jest tak trudny i pracochłonny, poza tym zawsze możemy zlecić to fachowcowi. Jej koszt również nie przeraża. Ponadto, klimatyzacja nie polega tylko na schładzaniu pomieszczeń.

Dobre samopoczucie łatwiej jest zachować w miejscach klimatyzowanych. Kiedy panuje nieodpowiednia temperatura, czy wilgotność stajemy się senni, zmęczeni, mogą pojawić się bóle głowy. W ten sposób klimatyzacja związana jest także z wydajnością naszej pracy. Oczywiste jest, że jeśli niekomfortowo się czujemy - skuteczności pracy spada.

Dzięki klimatyzacji możemy zaoszczędzić pieniądze, co z pewnością dla wielu z nas jest istotne. Zastosowanie pomp ciepła, czy szeroko rozumiane odzyskiwanie ciepła umożliwia zmniejszenie wydatków na ogrzewanie i chłodzenie. Jeśli klimatyzacja została dobrze zaprojektowana możemy osiągnąć spodziewane efekty mniejszym kosztem. Wysoka jakość i technologia, to mniejsze zużywanie energii oraz zredukowanie wydatków na naprawy, więc tym samy oszczędność i nerwów i naszego czasu.

Większość systemów klimatyzacji można zaprogramować i sterować nimi przy pomocy pilota. Pilot dodatkowo może mieć wbudowany czujnik temperatury, dzięki któremu urządzenie sprawdza temperaturę w danej części pomieszczenia, wskazanego przez nas i samoczynnie uruchamia się w razie konieczności.

Różne są rodzaje klimatyzatorów. Kanałowe stosowane są najczęściej w domach jednorodzinnych i obiektach użyteczności publicznej. Montuje się je w przestrzeni międzystropowej lub technicznym pomieszczeniu. Powietrze dostarczane jest jednocześnie do kilku pomieszczeń, a nawiewniki powietrza rozmieszcza się według potrzeb.

Klimatyzatory kasetonowe stanowią dobre rozwiązanie w domach i budynkach publicznych. Stanowią system urządzeń, które montowane są w przestrzeni międzystropowej. Panel o nawiewie czterostronnym gwarantuje równomierny rozkład powietrza. Powietrze jest świeże i pozbawione zanieczyszczeń.

Z kolei klimatyzatory przypodłogowo - podsufitowe charakteryzują się silnym nawiewem powietrza. Zalecane są do pomieszczeń wąskich lub bardzo wysokich. Montowane są przy podłodze lub suficie.

Okienne klimatyzatory montowane w otworach okiennych. Urządzenia należą do najtańszych, jednak pracują dość głośno, a schłodzone powietrze jest przekazywane w jedno miejsce.

Bardzo praktyczne są klimatyzatory przenośne. Jak sama nazwa wskazuje możemy je przenosić z jednego miejsca w inne. Nie tylko schładzają one pomieszczenie, ale także usuwają nadmiar wilgoci z powietrza. Montaż jest dość łatwy, urządzenie ustawia się w pomieszczeniu i montuje rurę, która odprowadza wchłaniane ciepło. Rurę tę montuje się w ścianie zewnętrznej, oknie, albo do kratki wentylacyjnej.

Ważne jest, by nie ustawiać klimatyzatora obok grzejników. Dodatkowo klimatyzator może być wyposażony w różne funkcje np. tryb pracy cichej, tryb pracy auto, wtedy sam dobiera bieg do utrzymania odpowiedniej temperatury, system który zapobiega przeciągom. Może także posiadać automatyczne oczyszczanie i osuszanie mokrego wymiennika.

Czy warto mieć klimatyzację w domu - to już oczywiście indywidualna decyzja. Jednak biorąc pod uwagę, że bywają w naszym klimacie takie okresy, kiedy może być naprawdę upalnie, albo też takie, kiedy trzeba dogrzać pomieszczenie - taki zakup raczej nie będzie stratą pieniędzy, a wręcz przeciwnie. W perspektywie zbliżającego się wielkimi krokami lata – warto mieć to wszystko na uwadze…

12:29, dorgroup
Link Komentarze (2) »
środa, 13 czerwca 2012

Recycling to krótko mówiąc ponowne wykorzystanie materiałów, ważny jest przy tym  minimalny nakład na ich przetworzenie, ponieważ dzięki temu chronione są surowce naturalne. Celem jest oczywiście ochrona środowiska. Recycling stał się ostatnio bardzo modny. I my o nim już również pisaliśmy. Dziś jednak ujęcie w zupełnie innym aspekcie…

Wdziera się w różne dziedziny życia. Coraz częściej wykorzystywany jest do pomocy przy urządzaniu naszych domów czy też mieszkań. Nowatorskie pomysły aranżacji obejmują wykorzystanie materiałów wtórnych do tworzenia prawdziwych cudów. Co więcej – większość z nich jesteśmy w stanie stworzyć sami, nie mając wcale nie wiadomo jakich talentów.

Ale po kolei…

Na rynku jest bogaty wybór mebli, wykładzin, lamp i innych dodatków. Powstaje coraz więcej miejsc gdzie można kupić wszystko do wykończenia domu. Zdecydowanie jest w czym wybierać, ale też dzięki takiej ilości rzeczy coraz trudniej zdecydować się na coś. Chodzimy po wielkim centrum, oglądamy kilka razy jedno i to sam i wciąż nie wiemy co będzie pasowało do naszego wnętrza, co będzie ładnie wyglądało. Producenci dbają o to, by każdy klient był zadowolony. Biorą pod uwagę różne gusta, a także zasobność portfela. Są jednak ludzie, którzy szukają przedmiotów posiadających swoją własną historię. Poszukują oni czegoś bardzo oryginalnego. Takie właśnie przedmioty można stworzyć dzięki recyclingowi.

Powtórnie wykorzystuje się rzeczy, które spełniły już swoje zadanie i właściwie uważa się, że do niczego już się nie przydają. Jest to oczywiście złudne, ponieważ właśnie z np. starych gazet czy plastikowych butelek można zrobić prawdziwe dzieła sztuki. Nadajemy tym rzeczom nową formę. Asortyment takich dzieł jest naprawdę bardzo szeroki. Obejmuje on przedmioty wykonane z przeróżnych materiałów, m.in.: z metalu, kamienia, papieru, szkła, ceramiki, plastiku czy drewna. Wydaje się, że nie jest to chwilowy kaprys, ale prawdziwa moda.

Wnętrza ozdobione przedmiotami z puszek, kapsli, tektury czy gazet są hitem w domach nawet ludzi sławnych i z pewnością bogatych, więc jak widać grubość portfela nie decyduje o tym, czy ktoś posiada ławę drewnianą za kilkanaście tysięcy, czy ławę wykonaną z korka od butelek wina. Można spotkać meble z kartonu, kanapę z papierowych toreb, lampę wykonaną ze zużytych butelek czy stół z palety drewnianej, która jest zeszlifowana i polakierowana. Wyjątkowe wydają się być żyrandole stworzone z kartek książek. Każda strona zostaje złożona na pół, połączona z inną, aż utworzy się koło. Pomysł ten powstał ponieważ nie ma dobrej metody na odzyskiwanie i powtórne użycie takiego materiału jak papier, a stosy książek po prostu wyrzucane są do kosza. Trzeba przyznać, że pomysłowość ludzi nie zna granic.

Recycling architektoniczny to dość młoda branża, przynosi jednak coraz większe zyski. Zdarza się, że robione są przedmioty, które są naprawdę bardzo tanie, ale nie zawsze tak jest. Czasem potrzeba wielu elementów, by stworzyć coś bardzo wyjątkowego. Choćby wyżej wspomniany żyrandol kosztuje nie mało,  w końcu stworzony jest z książek co prawda, takich, które wylądowały by na śmietnisku, ale jednak autor pomysłu potrzebował sporo czasu by nazbierać taką ilość papieru. Jest to dochodowy interes dlatego rośnie liczba osób, dla których nie tylko jest to hobby, ale przede wszystkim praca. Trzeba być kreatywnym, by projekty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ważne jest także łączenie nowoczesności z tradycją.

Projektanci takich przedmiotów zwracają uwagę na potrzebę dbania o środowisko naturalne. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, w jakim świecie żyjemy, powinniśmy dbać na co dzień o naszą planetę. Eko- design, bo tak nazywa się ten trend możemy powiązać z innymi zjawiskami, które zachęcają nas do świadomego życia, bez pośpiechu, do pielęgnowania własnego hobby i przede wszystkim życia w harmonii ze środowiskiem.

Może warto zastanowić się nad tym czy urządzając swój dom nie wykorzystać do tego przedmiotów, które są tak niepowtarzalne. Niektórzy uważają, że mają one swoją duszę i coś w tym chyba jest. Postarajmy się sami coś takiego stworzyć, nie musi to być od razu np. kanapa, ale jakiś wazonik wykonany z butelki, który ładnie ozdobimy lub inna drobna rzecz, która może odmienić nasze wnętrze. Będziemy mieli wtedy świadomość, że zrobiliśmy coś sami własnoręcznie, a poza tym, że dbamy o naszą Ziemię.

Tagi: ekodesign
14:27, dorgroup
Link Dodaj komentarz »
piątek, 08 czerwca 2012

Chociaż o kuchni już było, temat wciąż nie jest wg nas wyczerpany - można by pisać o niej bez końca, bowiem mało które pomieszczenie w domu jest aż tak istotne.

Kuchnia jest miejscem, w którym spędzamy sporo czasu. Mówi się, że to serce domu, dlatego warto postarać się o to, by była nie tylko estetycznie urządzona, ale przede wszystkim by była funkcjonalna. Wtedy z przyjemnością będziemy w niej przygotowywali smaczne posiłki.

W kuchni gotujemy, kroimy, sprzątamy, krótko mówiąc pracujemy, dlatego aby praca ta sprawnie przebiegała warto pomyśleć o tym jak ją urządzić. Stawiajmy na użyteczność, sprzęty, które kupujemy nie tylko mają być piękne, ale co najważniejsze powinny być poustawiane z głową, w odpowiedni sposób który ułatwi pracę. 

Ważny jest wybór miejsca na kuchnię. Jeżeli mamy taką możliwość, by wybrać pomieszczenie na kuchnię wybierzmy takie, które jest blisko wejścia. Najlepsza jest lokalizacja od północy, ponieważ kuchnia jest najcieplejszym miejscem w domu więc nie potrzeba dodatkowo go nagrzewać przez słońce. Powinniśmy także wymierzyć kuchnię, aby wiedzieć jak dużą mamy przestrzeń, będziemy wtedy mogli łatwiej rozplanować miejsce na konkretne strefy. Istotne, by wziąć pod uwagę przyłącza wody i prądu, gdyż nie zawsze można je przemieścić. Zastanówmy się, ile miejsca potrzebujemy na to, by przygotować posiłki, jak duże robimy zakupy, dla ilu osób będziemy gotowali. Jest to ważne, ponieważ pomoże nam określić np. jak dużą lodówkę potrzebujemy, ile musimy zostawić miejsca w meblach na produkty żywnościowe. Dodatkowo jeśli zamierzamy z kuchni zrobić miejsce spotkań z przyjaciółmi czy rodziną musimy zostawić miejsce na większy stół.

Oczywiście każda kuchnia jest inna, inaczej zaprojektujemy kuchnię otwartą na salon, inaczej kuchnię w domku na wsi i inaczej małą kuchnię w bloku. Warto jednak znać kilka zasad ergonomii, by stworzyć idealnie wyglądająca i praktyczną kuchnię.
   
W kuchni wydzielamy pięć stref. Pierwszą z nich jest lodówka. Druga to miejsce, w którym przechowujemy szklanki, talerze, garnki itd. W trzeciej wyróżniamy zmywarkę, zlew i kosz na śmieci. Czwartą stanowi blat roboczy, a piata strefa to strefa samego gotowania. Tutaj znajduje się piekarnik, mikrofalówka i inne pomocne nam sprzęty. W kuchni urządzonej w sposób praktyczny te strefy powinny taką właśnie kolejność zachować. Przyniesione ze sklepu zakupy, które trafią do lodówki układamy na blacie, który powinien znajdować się właśnie przy niej. Za lodówką powinno być miejsce na zlew, a pod nim kosz na śmieci. Następnie ustawiamy blat roboczy najlepiej o długości od 60 do 120 cm, tak by było wystarczająco dużo miejsca. Warto nad nim powiesić szafki, ponieważ podczas przygotowywania jedzenia będziemy mogli bez większego wysiłku sięgnąć potrzebne rzeczy. Za blatem powinna być kuchenka, a za nią mniejszy blat pomocniczy na którym postawić można już gotowe dania. Takie ustawienie nie jest dla nas skomplikowanym zadaniem, kilka prostych zasad i praca będzie łatwiejsza.

Dodatkowo warto także wiedzieć co i jakiej długości powinno być. Nie chodzi bowiem o samo ustawienie sprzętu i mebli, ale również o ich rozmiar. Pamiętajmy, że rozmiary powinny być dobrane do wzrostu osoby, która będzie pracowała. Standardowo uważa się, że dobrze by było, by blat ze zlewozmywakiem miał ok. 85 cm wysokości. Płyta grzewcza ok. 70 cm wysokości. Odpowiednie wysokości szafek również ułatwią pracę, powinny mieć około 90 cm. Nie schylamy się wtedy niepotrzebnie i nasz kręgosłup nie cierpi na tym. Odległość między szafkami wiszącymi a blatem powinna mieć ok. 60 cm. Jeśli chodzi o pochłaniacz umieszczony nad kuchenką to powinien być na ok. 70 cm wysokości nad gazowa kuchnią, a ok. 65 cm nad elektryczną. W małych kuchniach praktyczne są pochłaniacze zamontowane nad płyta grzejną, a pod szafką wiszącą. Wtedy dobrze zagospodarowana jest wolna przestrzeń.
   
Wybór mebli czy sprzętu to oczywiście indywidualna sprawa, każdy ma inny gust i każdemu podoba się coś innego, inne kolory, inny styl. Warto jednak zwrócić uwagę także na pozostałe pomieszczenia i dopasować kolorystykę tak, by nasze wnętrza wyglądały na spójną całość. Postarajmy się sami lub z pomocą fachowca tak urządzić kuchnię, by cieszyła nasze oko swoim wyglądem i była bardzo wygodna w użytkowaniu. To nie jest takie trudne, nie wymaga ogromnej wiedzy, wystarczy zastosować kilka zasad, by być posiadaczem kuchni idealnej.

środa, 06 czerwca 2012

Sufit w każdym wnętrzu, może być niezależnym elementem wykończenia. Kiedyś sufity oprócz tego, że czasem pomalowane były na inne kolory niż biały - nie różniły się za bardzo od siebie. Dziś istnieją ich różne rodzaje, a architekci prześcigają się w pomysłach, jak nadać im miano dzieł sztuki.

Popularnym stał się sufit podwieszany. Jest on lekkiej konstrukcji, umieszczony zostaje poniżej stropu. Ten rodzaj sufitu coraz częściej stosowany jest nie tylko w obiektach takich jak np. restauracje, kluby, sklepy, ale również w domu. Wykonany jest z płyt gipsowo- kartonowych, na konstrukcji, która mocowana jest do stropu wieszakami. Główne przeznaczenie tego rodzaju sufitów to zagwarantowanie na wysokim poziomie bezpieczeństwa osobom które znajdują się w danym pomieszczeniu, a także możliwość wprowadzania zmian do instalacji, montuje się go również, by obniżyć wysokość pomieszczenia, które umieszczone są nad sufitem.

Najczęściej instalowanymi sufitami podwieszanymi są sufity rastrowe. Wyróżniają się ciekawym designem, dzięki któremu pomieszczenie staje się nowoczesne i przybiera  ciekawy kształt. Wykonanie sufitów na bazie blachy aluminiowej uniemożliwi odkształcenie się pod wpływem zewnętrznych czynników. Można je zastosować wewnątrz i na zewnątrz danego obiektu. Warto również wiedzieć, że składają się one z takich elementów, które bez kłopotów można demontować, więc możliwości jego aranżacji są wręcz nieograniczone.

Sufity podwieszane stosuje się również,  w celu uzyskania optymalnej akustyki. Jeśli jednak montaż takiego sufitu nie jest możliwy pojawia się inne rozwiązanie. Producenci proponują, by bezpośrednio do stropu przymocować płyty akustyczne. Ich zaletami są na pewno czysty i szybki montaż oraz brak kurzu. Został opracowany specjalny klej akustyczny, który spełnia wszelkie wymagania pod względem bezpieczeństwa montażu.

Z kolei sufity napinane- są rodzajem sufitu , który jest montowany poniżej konstrukcji dachu. W tym wypadku, folię np. PCV mocuje się do listwy, które instalowane są na bocznych ścianach pomieszczenia. Sufity napinane posiadają różne kolory oraz różne faktury np. lakierowane, przezroczyste, zamszowe. Nie osadza się na nich kurz - są antystatyczne i mogą wyglądać oszałamiająco.

Istotne jest, by zdawać sobie sprawę z tego, że zgodnie z przepisani jakie obowiązują, można stosować wyłącznie sufity niepalne i takie, które nie stanowią zagrożenia w razie pożaru. Wymóg ten dotyczy materiału który pokrywa powierzchnię sufitu.

Oprócz tych rozwiązań proponuje się także wyglądające bardzo efektownie i nowocześnie sufity drewniane. Celem ich zastosowania jest optyczne wydłużenie pokoju i dodanie dynamiki, a także elegancji. Wnętrze staje się ożywione. Drewno w połączeniu z białym gipsem wygląda wyjątkowo oryginalnie i nadaje ciepły nastrój. To doskonała forma wykończenia w stylizacji rustykalnej.

Dodatkowe oświetlenie sufitu da możliwość stworzenia w pomieszczeniu odpowiedniego klimatu np. nastrojowego lub relaksującego. Proponuje się taśmę LED. Dzięki takiemu rozwiązaniu podświetlić można wnękę, która utworzona jest przy suficie. We własnym domu możemy także stworzyć gwieździste niebo. Bazuje ono na światłowodach, które świecą końcem. Taki typ oświetlenia pasuje nad łóżeczko dziecka lub do salonu. Efekt jest niesamowity. Można także zastosować żyrandole światłowodowe o różnych gabarytach i  kolorach świecenia. Jest to nowoczesny produkt, który nie wydziela ciepła więc można stosować go wszędzie.

Urządzając swój dom czy też mieszkanie warto zastanowić się nad takimi innowacjami. Przecież sufit jest przeważnie największą niedzieloną powierzchnią w pomieszczeniu i warto by ta właśnie powierzchnia - oprócz oczywistej użyteczności, dawała coś więcej. Wykorzystanie możliwości w kierunku jego (sufitu :-)) efektywnego wyglądu, może dać nam zupełnie nowe spojrzenie na ten pomijany tak często element naszych gniazdek.

16:13, dorgroup
Link Dodaj komentarz »
piątek, 01 czerwca 2012

Kto dziś wyobraża sobie wyposażenie domu bez lustra? Jest ono dla nas nieodzownym przedmiotem codziennego użytku. Kiedy rano wstajemy, jedną z pierwszych rzeczy jaką robimy, jest spojrzenie w lustro. Lustra są obecne wszędzie - w domu, w pracy, w samochodzie, w sklepach.

Mają przeróżne kształty np. lustro w kształcie okrągłego okna. Bywają wykonywane ręcznie, wtedy są wyjątkowo efektowne. Niektóre zwierciadła są nawet przyozdobione kryształkami. Część jest podświetlana, są też lustra umieszczane na szafach rozsuwanych, jest to bardzo praktyczne, gdyż wtedy lustro nie zajmuje dodatkowo miejsca w pomieszczeniu. Stare lustra bywają też odnawiane, są ludzie, którzy zajmują się ich renowacją. Dzięki czemu odzyskują one swój blask. Niektórzy uważają, że w starych lustrach ukryta jest historia i jakaś tajemnica. Takie rękodzieła z pewnością są wyjątkowym dodatkiem do wnętrz. O ile może cała gama kształtów i zdobień mniej już dziwi, w czasach kiedy jest wszystko, o tyle funkcje lustra - zapewniamy - mogą zaskoczyć i to bardzo!

Oprócz odbijania naszej twarzy i sylwetki, lustra pełnią także inne funkcje. Dzięki lustrom możemy optycznie powiększyć małe, ciemne pomieszczenia. Odpowiednio ustawiane w sklepach - szczególnie większych marketach - podwajają wręcz bogactwo pieczywa czy owoców. Możemy wykonać również taki zabieg w domu, kiedy powiesimy lustro w taki sposób, by obijało np. obraz na ścianie lub bukiet kwiatów, który umieszczony jest w wazonie.

Poza tym lustra mają także funkcję, którą można nazwać kontrolną. Mowa tu o lusterkach w samochodzie, dzięki nim widzimy co dzieję się za nami. Czujemy się bardziej bezpieczni – ale my nie o tym akurat zastosowaniu...

Jesteśmy w wielkim błędzie myśląc, że rozwój techniki szerokim łukiem omija tak niby proste przedmioty. Otóż, niedługo wszyscy przekonamy się, że ilość funkcji jakie może spełniać lustro - jest nieograniczona. Trudno w to uwierzyć, a jednak to prawda…

Zobaczcie projekt lustra, które wykracza poza wszelkie, znane nam powszechnie, ramy - rewolucyjne zastosowanie:Istnieją lustra, które po jednym kliknięciu przemieniają się w telewizor lub na odwrót, telewizor przeistacza się w lustro.

Najnowocześniejsze lustro posiada powłokę, która zapobiega osiadaniu pary wodnej. Posiada wbudowane wifi oraz głośniki stereo. Urządzenie może pracować w dużej wilgotności. Ma ono wbudowany system, który pozwala na przechowywanie danych, na jego powierzchni są wyświetlane informacje na temat pogody, jest również kalendarz. Można jednocześnie myć zęby i czytać wyświetlane wiadomości ze świata.

Zaskakujące? To jednak nadal nie wszystko.

Lustro to dzięki łączności z wagą może obliczyć procent tkanki tłuszczowej, masę kości i mięśni naszego ciała. Lustro może być również naszym osobistym asystentem podczas treningu, wyświetla bowiem informacje pomocne przy wykonywanych ćwiczeniach. Trzeba przyznać, że choć kosztuje kilka tysięcy dolarów – może być przydatne, ze względu na ilość wykonywanych funkcji i swoją nowoczesność.

W przyszłości zwierciadła - takie, jak na filmie, mają określać stan zdrowia. Dane oczywiście będą wyświetlane. Dodatkowo mają one rejestrować nagłe zmiany i w formie mailowej wysyłane będą do naszego lekarza. Takie projekty już zostały przedstawione na targach a naukowcy pracują nad rozwojem koncepcji.

Możemy zadać sobie pytanie, dokąd to zmierza? Czy z czasem nie powstaną lustra, na tafli których będą pojawiać się ludzie - jako nasi przyjaciele, z którymi będziemy rozmawiali, zwierzali się im i spędzali z nimi czas w sposób wirtualny? A może to dobrze, że technika idzie do przódu? Na te pytania każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jedno jest pewne, lustra mają coraz więcej funkcji i zastosowań. Z pewnością wiele osób skuszą swoją nowoczesnością.

Czas nam pokazał, że magiczne zwierciadła, rodem z bajek dla dzieci, przestały już być tylko baśniowym wymysłem – istnieją, mają się świetnie i czekają na zawieszenie w Waszych domach! :-)


14:02, dorgroup
Link Dodaj komentarz »
Zakładki:
Napisz do nas
Nasza Strona
Tagi